SpaceX vůbec poprvé provedli palivový test kompletní sestavy kosmické lodi Starship a nosiče Super Heavy. První orbitální let 120 metrů vysoké sestavy je zase o krok blíž...
Mohutný systém Super Heavy Starship, který vyvíjí společnost SpaceX, má sloužit pro přepravu nákladu i posádek k Měsíci či Marsu a k dalšímu využití. Sestava Super Heavy Starship je plánována jako dvoustupňová, plně znovupoužitelná kosmická raketa. 122 metrů vysoká sestava má dopravovat na nízkou oběžnou dráhu přes 100 tun nákladu – tedy výrazně víc než jakýkoliv jiný nosič od konce provozu Saturnu V, jenž dopravil člověka na Měsíc.
Během včerejšího dne sestava vůbec poprvé úspěšně absolvovala tzv. „mokrý test“ (Wet Dress Rehearsal), tedy zkušební naplnění nádrží rakety palivem, po kterém nenásleduje zážeh, ale opětovné vypuštění. Během „mokrého testu“ se prověřuje výměna dat mezi rampou, nosičem a pozemním střediskem, ověřují se jednotlivé kroky včetně tankování nádrží. První a horní stupeň sestavy během tohoto testu pojmul 10 milionů liber (4,5 milionu kilogramů) kapalného kyslíku a kapalného metanu.
TIP: Napopáté úspěšně: Horní stupeň rakety Starship SN15 dokázal přistát
Jde o důležitý milník na cestě k prvnímu orbitálnímu letu sestavy. Ten by mohl podle Elona Muska přijít již velmi brzy. Na inženýry SpaceX ale čeká ještě řada výzev – především zážeh všech 33 motorů Raptor Booster 7. Doposud jich SpaceX otestovala současně „jen“ 14.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)