Setkání na pustém ostrově: Vzácný kakadu palmový

27.01.2020 - František Brzák

Na expedici po indonéských ostrovech jsem se vydal hlavně za varany komodskými. Zhruba osmimetrovou lodí se čtyřčlennou posádkou jsme v průběhu několika dnů obeplouvali ostrovy Rinca, Flores a Komodo, kde se tito plazi vyskytují. Jedno setkání bylo zcela neplánované, ale o to vzácnější

<p>Jádro oblasti rozšíření <strong>kakadu palmového</strong> <em>(Probosciger aterrimus)</em> se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.</p>

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.


Reklama

Malých ostrůvků je v této části planety nepočítaně a my se na krátký odpočinek a svačinu zastavili u jednoho z nich. Ponořili jsme se do moře a obdivovali barvy a tvary podvodního světa. Naše vodní siesta byla najednou přerušena voláním jednoho ze členů posádky, který na mě energicky mával. Bez většího očekávání jsem šel i s fotoaparátem za ním a ve vzdálenosti asi šedesáti metrů jsem uviděl velkého černého ptáka. Teprve v teleobjektivu jsem pochopil, s kým mám tu čest. Obrovský zobák a vztyčená chocholka mě upozornily, že mám před sebou kakadu palmového (Probosciger aterrimus), jeden z nejimpozantnějších papouščích druhů.

Snad 70 centimetrů velký jedinec okusoval kůru na ztrouchnivělém stromě. Postupoval jsem k němu velice opatrně a po chvílích jsem přikládal k oku foťák, abych zaznamenal mimořádné setkání. Kakadu si mne velice brzy všimnul, a když jsem od něj byl asi 30 metrů daleko, přestal okusovat strom a koukal upřeně na mne. Něco začal žvatlat a podupával jednou nohou. Pak poposkočil a vzlétl … „A je v háji!“ blesklo mi hlavou.

TIP: Papoušci a lidská řeč: Proč papoušci dávají mláďatům křestní jména?

Jenže namísto odletu papoušek přistál asi tři metry přede mnou na nízké větvi a koukal se mi přímo do očí. Byl hrozně zvědavý a stále si prohlížel fotoaparát, poslouchal cvakání závěrky a neustále kroutil hlavou se vztyčenou černou chocholkou. Domorodci mi později vyprávěli, že papoušků tohoto druhu tady žije velmi málo a jen někdy je na nezalidněných malých ostrovech možné vidět jednoho nebo dva jedince. O to víc si tohoto setkání cením.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907