Setkání na pustém ostrově: Vzácný kakadu palmový

27.01.2020 - František Brzák

Na expedici po indonéských ostrovech jsem se vydal hlavně za varany komodskými. Zhruba osmimetrovou lodí se čtyřčlennou posádkou jsme v průběhu několika dnů obeplouvali ostrovy Rinca, Flores a Komodo, kde se tito plazi vyskytují. Jedno setkání bylo zcela neplánované, ale o to vzácnější

<p>Jádro oblasti rozšíření <strong>kakadu palmového</strong> <em>(Probosciger aterrimus)</em> se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.</p>

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.


Reklama

Malých ostrůvků je v této části planety nepočítaně a my se na krátký odpočinek a svačinu zastavili u jednoho z nich. Ponořili jsme se do moře a obdivovali barvy a tvary podvodního světa. Naše vodní siesta byla najednou přerušena voláním jednoho ze členů posádky, který na mě energicky mával. Bez většího očekávání jsem šel i s fotoaparátem za ním a ve vzdálenosti asi šedesáti metrů jsem uviděl velkého černého ptáka. Teprve v teleobjektivu jsem pochopil, s kým mám tu čest. Obrovský zobák a vztyčená chocholka mě upozornily, že mám před sebou kakadu palmového (Probosciger aterrimus), jeden z nejimpozantnějších papouščích druhů.

Snad 70 centimetrů velký jedinec okusoval kůru na ztrouchnivělém stromě. Postupoval jsem k němu velice opatrně a po chvílích jsem přikládal k oku foťák, abych zaznamenal mimořádné setkání. Kakadu si mne velice brzy všimnul, a když jsem od něj byl asi 30 metrů daleko, přestal okusovat strom a koukal upřeně na mne. Něco začal žvatlat a podupával jednou nohou. Pak poposkočil a vzlétl … „A je v háji!“ blesklo mi hlavou.

TIP: Papoušci a lidská řeč: Proč papoušci dávají mláďatům křestní jména?

Jenže namísto odletu papoušek přistál asi tři metry přede mnou na nízké větvi a koukal se mi přímo do očí. Byl hrozně zvědavý a stále si prohlížel fotoaparát, poslouchal cvakání závěrky a neustále kroutil hlavou se vztyčenou černou chocholkou. Domorodci mi později vyprávěli, že papoušků tohoto druhu tady žije velmi málo a jen někdy je na nezalidněných malých ostrovech možné vidět jednoho nebo dva jedince. O to víc si tohoto setkání cením.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907