Setkání velkých medvědích predátorů: Otazníky kolem nevítaného vetřelce

22.10.2016 - Zuzana Teličková

Biologové z Amerického muzea historie přírody v New Yorku zjistili, že medvěd grizzly se čím dál častěji objevuje v místech, která byla tradičně považována za domov ledních medvědů a stěhuje se také do kanadské provincie Manitoba

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) -<p>Medvědi grizzly se pomalu usazují v oblastech tradičně ovládaných jejich bílými příbuznými</p>
Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) -

Medvědi grizzly se pomalu usazují v oblastech tradičně ovládaných jejich bílými příbuznými


Reklama

„Medvědi grizzly jsou novým prvkem na scéně, konkurence a potenciální predátoři polárních medvědů žijících v této oblasti,“ říká Robert Rockwell z City University v New Yorku. „Poprvé jsme medvěda grizzly zahlédli v srpnu roku 2008, když jsme letěli nad kanadským národním parkem Wapusk a počítali liščí nory.“

Rockwellův tým pak procházel záznamy o výskytu těchto medvědů v národním parku a zjistil, že zatímco do roku 1996 tu nebyl grizzly spatřen ani jednou, v letech 1996 až 2008 bylo potvrzeno devět výskytů a v létě roku 2009 další tři. Pro lední medvědy je to špatná zpráva. Je totiž pravděpodobné, že medvědi grizzly budou mít tendence přezimovat na jejich území, a když se na jaře probudí, mohou zabíjet jejich mláďata.

TIP: Jihoamerický drtič lebek aneb Jaguár, mohutný milovník vody

Až doposud se vědci domnívali, že neúrodná krajina severně od Hudsonova zálivu je pro grizzlyho nepřekonatelným úsekem, protože mu neposkytuje dostatek potravy. Někteří jedinci se však zjevně dokázali dostat ze Skalistých hor dál, a to pravděpodobně díky příjmu smíšené potravy zahrnující vše od bobulí až po maso.

„Zatím ještě nevíme, jestli jen procházejí, nebo se tu hodlají usadit. Důkaz přinese až objev brlohů či mláďat. Teď, když tu našli zdroj potravy, však budou asi chtít zůstat,“ říká Rockwell. Nevyřešenou otázkou zůstává, jak si s novými obyvateli národního parku jeho správci poradí.

Jak grizzly tak lední medvěd patří k chráněným druhům, v Manitobě je lední medvěd uveden dokonce jako ohrožený druh, zatímco grizzly má status druhu vyhubeného. Který z nich bude upřednostněn, zatím nikdo netuší.

  • Zdroj textu:

    Příroda 4/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907