Severoamerické podražce: Jedovaté liány Nového světa

02.02.2018 - Pavel Sekerka

Podražce jsou početný a převážně tropický rod (Aristolochia), jenž patří do čeledi podražcovitých (Aristolochiaceae). V rámci rodu bylo popsáno kolem 500 druhů, z nichž velkou část tvoří stálezelené liány rostoucí v tropických pralesích

Podražec obrovský (Aristolochia gigantea) -<p>Aristolochia gigantea neboli podražec obrovský pochází z Jižní Ameriky, ale pěstuje se jako okrasná dřevnatějící liána v dalších tropických a subtropických oblastech.</p>
Podražec obrovský (Aristolochia gigantea) -

Aristolochia gigantea neboli podražec obrovský pochází z Jižní Ameriky, ale pěstuje se jako okrasná dřevnatějící liána v dalších tropických a subtropických oblastech.


Reklama

Listy podražců bývají jednoduché, obvykle celokrajné, srdčité, často okrouhlé.
V USA a Kanadě, z jejichž flóry jsou vybrány druhy na této stránce, roste dvanáct druhů. Přitom ale sedm z nich jsou druhy subtropické, které rostou na hranicích s Mexikem nebo na Floridě.

Podražce jsou jedovaté, a proto není divu, že byly místně využívány i jako léčivky. Látka obsažená v podražcích má jako hlavní účinnou složku kyselinu aristolochovou. Ta je ovšem značně toxická a s velkou pravděpodobností i karcinogenní, proto se od jejího použití v medicíně upustilo.

TIP: Tajemná řeč zeleného světa aneb Věděli jste, že i rostliny spolu komunikují?

Podražce jsou jedovaté nejen pro člověka, ale i pro většinu hmyzu. Přesto jsou na ně některé hmyzí druhy existenčně vázány. Patří k nim třeba pestře zbarvení otakárkovití motýli rodu Battus. Jejich housenky získávají konzumací listů toxické látky obsažené v rostlině, a jsou proto jedovaté.

Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla)

Tento druh je dobře znám i u nás, protože se často pěstuje v parcích a soukromých zahradách. V Evropě se poprvé objevil roku 1783, kdy byl dovezen do Anglie. V českých zemích byl poprvé vysazen v Královské oboře (dnes Stromovka) v Praze roku 1835.

Podražec velkolistý je mohutná opadavá liána s ovíjivými, zeleně zbarvenými stonky. Nápadný je především velkými srdčitými listy, které mohou mít v průměru í více než 15 cm. 

 • Velikost: liána šplhající do výšky 20 m
 • Doba květu: červen
 • Rozšíření: širší okolí Apalačského pohoří ve výšce 50–1 300 m
 • Ekologie: lesy, skalnaté svahy

Podražec kalifornský (Aristolochia californica)

Podobně jako podražec velkolistý, je i tento druh dřevnatějící opadavá liána. Celkově je však menší, jeho listy jsou vejčité, hustě chlupaté a dlouhé nejvýše 10 cm. Hustě chlupaté jsou také stonky, které vyrůstají ze ztlustého v zemi uloženého oddenku.

 • Velikost: liána šplhající do výšky 5 m
 • Doba květu: při rozvíjení listů, květen
 • Rozšíření: střední Kalifornie
 • Ekologie: břehy potoků, lesní lemy, v horách stoupá až do nadmořské výšky 1 000 metrů

Podražec užovník (Aristolochia serpentaria)

Vzpřímeně rostoucí nebo polehává bylina, jejíž stonek každoročně vyrůstá z přezimujícího oddenku. Listy jsou kopinaté až oválné, dlouhé asi 3 cm. 
Druh měl bohaté využití v indiánské medicíně. Používal se při bolestech zubů, revmatismu, proti cizopasným červům a také při hadím uštknutí. V malých dávkách působí jako tonikum.

 • Velikost: 0,6 m
 • Doba květu: začátek léta
 • Rozšíření: východ Severní Ameriky
 • Ekologie: lesy

Reklama

 • Zdroj textu:

  časopis Příroda

 • Zdroj fotografií: Ilustrace - David Vojtuš

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907