Signály mobilních telefonů poslouží k odhadům obsazenosti budov ve městě

15.10.2019 - Stanislav Mihulka

Přesný odhad obsazenosti budov přispívá k úsporám elektrické energie. V USA s tím pomohou mobilní telefony


Reklama

V dnešní době spotřebují ve Spojených státech budovy zhruba 40 procent veškeré využité elektřiny. Pokud by se podařilo tuto spotřebu snížit, mohlo by to ulevit klimatu, který je zatížený výrobou elektřiny. Pro více efektivní spotřebu elektřiny budovami je přitom podle odborníků klíčový přesný odhad obsazenosti těchto budov lidmi

Udělat takový odhad ale není úplně snadné. Lidé se ve městech během dne pohybují z místa na místo a obsazenost jednotlivých budov se může podstatně měnit. Američtí vědci proto nedávno vyvinuli důmyslný systém, který využívá pro sledování obsazenosti budov v reálném čase signály mobilních telefonů.

TIP: Chytrý obal dokáže sám zjistit, jestli není jídlo zkažené

Nový systém by mohl pasivně shromažďovat data o pohybu jednotlivých mobilních telefonů. Podle badatelů je takový soubor dat mnohem lépe použitelný pro odhady obsazenost budov a podobné aplikace, nežli třeba data technologií Bluetooth či Wi-Fi anebo údaje z kamer ve veřejných prostorech. Tvůrci ověřili fungování systému na datech z metropolitní oblasti Bostonu z února a března 2010, která zahrnovala údaje od 1,92 milionu anonymních uživatelů mobilních telefonů.

  • Zdroj textu:

    TechXplore

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907