I v Antarktidě je možné sklízet salát, okurky a ředkvičky. Dokonce bez půdy a slunečního záření
Minulý rok dorazil do Antarktidy speciální skleník EDEN-ISS. Nedávno z něj polárníci z německé polární stanici Neumeyer-Station III úspěšně sklidili první úrodu. Podařilo se jim vypěstovat 3,6 kg salátu, 18 okurek a 70 ředkviček. Zajímavý na celém experimentu je ale hlavně fakt, že k pěstování zeleniny vědci nepotřebovali půdu a ani sluneční záření.
Pro vědce šlo o vítané zpestření jídelníčku, protože jinak se museli obejít bez čerstvé zeleniny celé měsíce. Cílem antarktického projektu ale bylo vyzkoušet si pěstování plodin v extrémních podmínkách. Podobné experimenty známe například z paluby Mezinárodní vesmírné stanice, kde se již v minulosti podařilo úspěšně vypěstovat čínské zelí a římský salát. V Antarktidě se vědci zaměřili na širší spektrum zeleniny a rostlin, které jsou na podmínky náročnější než klasický salát.
TIP: Další sklizeň ve vesmíru: Astronauti si na ISS vypěstovali vlastní zeleninu
Podle dostupných zpráv chutnal přesně, jak měl, jako kdyby byl čerstvě sklizený ze zahrádky. Nebylo to úplně snadné, protože vědci se museli vypořádat s poruchami a drsnou polární bouří. Ale povedlo se. V budoucnu by podobným způsobem mohli zeleninu pěstovat vesmírní kolonisté.
DLR
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)