Sláva koalici, porážka Napoleonovi: Skončila bitva o Paříž

- Redakce 100+1 historie

31 . 3 . 1814

Reklama

Ve druhém desetiletí 19. století se karty na vojenském poli obrátily. Přestože utrpěl Napoleon roku 1813 porážku v bitvě u Lipska, bylo třeba s obávaným uzurpátorem skoncovat docela. Na konci března 1814 se tak vojska VI. protinapoleonské koalice objevila u Paříže, aby císařův pád 31. března dokonala.

Město měli pod palcem tři muži – Napoleonův bratr Josef a maršálové Mortier a Marmont. Zatímco oba vojevůdci zaujali bojové pozice, první zmíněný jim předal instrukce a zmizel z města. Odpoledne už byl postup koaličních sil neudržitelný a rozkaz mluvil jasně –  pokud nebude možné pozice udržet, byli muži oprávněni jednat s ruským carem. A tak se také stalo. V brzkých ranních hodinách 31. března se strany dohodly. Výsledek? Napoleon nebyl schopen ve válce pokračovat a nezbylo mu nic jiného než abdikovat a zamířit do vyhnanství na Elbu. Nebyl by to ale on, aby se nepokusil ještě jednou zvrátit situaci.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907