Sláva koalici, porážka Napoleonovi: Skončila bitva o Paříž

- Redakce 100+1 historie

31 . 3 . 1814

Reklama

Ve druhém desetiletí 19. století se karty na vojenském poli obrátily. Přestože utrpěl Napoleon roku 1813 porážku v bitvě u Lipska, bylo třeba s obávaným uzurpátorem skoncovat docela. Na konci března 1814 se tak vojska VI. protinapoleonské koalice objevila u Paříže, aby císařův pád 31. března dokonala.

Město měli pod palcem tři muži – Napoleonův bratr Josef a maršálové Mortier a Marmont. Zatímco oba vojevůdci zaujali bojové pozice, první zmíněný jim předal instrukce a zmizel z města. Odpoledne už byl postup koaličních sil neudržitelný a rozkaz mluvil jasně –  pokud nebude možné pozice udržet, byli muži oprávněni jednat s ruským carem. A tak se také stalo. V brzkých ranních hodinách 31. března se strany dohodly. Výsledek? Napoleon nebyl schopen ve válce pokračovat a nezbylo mu nic jiného než abdikovat a zamířit do vyhnanství na Elbu. Nebyl by to ale on, aby se nepokusil ještě jednou zvrátit situaci.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907