Slavné protiteroristické útvary (1): Německý GSG9 a francouzský GIGN

19.03.2020 - Miroslav Mašek

Pro ochranu před terorismem a organizovaným zločinem vznikají speciální jednotky, jež jsou výkvětem policejních i armádních složek. Vybrali jsme šest útvarů, které nás zaujaly svou historií či pozadím vzniku

<p>V letech 1972–2003 provedli němečtí speciálové na 1 500 misí.</p><p> </p>

V letech 1972–2003 provedli němečtí speciálové na 1 500 misí.

 


Reklama

Devátý oddíl pro ochranu hranic Grentzschutzgruppe (GSG 9) vznikl v září 1972. Šlo o přímou reakci na smutný fakt, že německé ozbrojené složky nedokázaly zabránit olympijskému masakru, při němž teroristé v Mnichově zavraždili 11 izraelských sportovců. Federální policie totiž ještě nedisponovala týmy taktických odstřelovačů a zákony zakazovaly v mírových časech nasadit na domácím území armádu.

Jednotka se v počátcích potýkala s odporem části politiků, kteří se obávali, že elitní uskupení oživí neblahé vzpomínky na nacistické Schutzstaffeln. Přesto se záměr podařilo prosadit a zrodil se jeden z nejslavnějších protiteroristických oddílů, budovaný podle zkušeností renomovaných zahraničních týmů.

Izraelský vzor

Výcvik i taktické postupy vycházejí ze standardů izraelského útvaru Sajeret Matkal a operativci pravidelně cvičí se svými protějšky z hebrejské policejní jednotky Jamam. Na rozdíl od oddílů Spezialeinsatzkommandos působících na úrovni jednotlivých spolkových zemí může GSG 9 zasahovat v kterékoliv části Německa i v zahraničí. Mezinárodní uznání si jednotka vydobyla hned při první akci z října 1977, kdy palestinští radikálové unesli letoun společnosti Lufthansa do somálského Mogadiša. „Pohraničníci“ při nekompromisním přepadu zachránili všech 86 cestujících bez vlastních ztrát.

Podle dostupných informací podnikli příslušníci oddílu v letech 1972–2003 asi 1 500 misí. GSG 9 spadá do organizační struktury policie, neboť německé právo zakazuje užití vojska proti civilistům. Oficiálně tvoří součást Spolkové ochrany hranic Bundesgrenzschutz, která byla roku 2005 začleněna do federální policie Bundespolizei. Přestože tak 9. oddíl už nemá s ostrahou hranic nic společného, stále používá původní název – za více než čtyři desetiletí si pod ním získal slávu a úředníci nechtěli tradici zpřetrhat.

Rukojmí především

Také slavná elitní jednotka francouzského četnictva Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale se zrodila roku 1974 v reakci na mnichovskou tragédii. Zpočátku představoval GIGN nepočetný oddíl specializovaný na osvobozování rukojmích se rozrostl na čtyřsetčlenné uskupení s rozšířenou působností. Ačkoliv většina operací se odehrává v zemi galského kohouta, organizačně útvar spadá pod velení ozbrojených sil a může být nasazen kdekoliv na světě.

Operativci za 45 let absolvovali asi 1 800 misí, při nichž zachránili život šesti stovkám rukojmích. Toto skóre činí z francouzských speciálů jeden z nejzkušenějších protiteroristických útvarů vůbec. Mezi nejznámější operace patří zásah proti čtyřem muslimským únoscům, kteří se o Vánocích roku 1994 na alžírském letišti zmocnili letounu Air France. Airbus přelétl do Marseille, kde vyšlo najevo, že se ho únosci chystají použít k úderu na metropoli. Jakmile večer 26. prosince teroristé znervózněli kvůli průtahům při vyjednávání a zahájili palbu na věž terminálu, padl rozkaz vyslat do akce GIGN.

Prezidentovi ochránci

Tři desítky operativců vyrazily k letounu na pojízdných schodech a vnikly všemi vchody do trupu. Po podlaze se rozkutálely granáty se slzným plynem a cestující dostali pokyn ulehnout. Za dvacet minut byli únosci po smrti, aniž zahynul jediný civilista. Akce se dodnes uvádí jako příklad ukázkově provedeného zásahu.

Pokračování: Slavné protiteroristické útvary (2): Izraelský Jamam a ruská Skupina Alfa

V současnosti spadá mezi úkoly GIGN mimo jiné ochrana francouzských vládních činitelů a prezidentského paláce, při plnění svých povinností speciálové spolupracují i s výsadkáři. Tváře členů oddílu nesmějí být fotografovány a zveřejňovány, aby byla zaručena jejich anonymita a ochrana. Stojí za zmínku, že kromě německých a švýcarských útočných pušek střílejí Francouzi též z české zbraně  CZ BREN 2 v ráži 7,62 mm. Jako jedni z mála speciálů dodnes používají i revolvery, konkrétně odolný Manurhin MR73.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907