Slavnostní otevření opery La Scala

- Redakce Živá historie

Operní dům La Scala dnes, co do uznání soupeří o prvenství s několika divadly, mj. s Metropolitní operou v New Yorku a Vídeňskou státní operou.
Operní dům La Scala dnes, co do uznání soupeří o prvenství s několika divadly, mj. s Metropolitní operou v New Yorku a Vídeňskou státní operou.
3 . 8 . 1778

Reklama

3. srpna 1778 se prostory operního domu v Miláně rozezněly zvuky Salieriho opery L´Europa riconosciuta. Slavná La Scala zahájila svou cestu na světové výsluní.

Na místě opery stávala původně budova divadla Regio Ducale, které ale roku 1776 vyhořelo. Záměr vystavět novou budovu posvětila ještě téhož roku Marie Terezie a výstavbě nestálo nic v cestě. Patronát nad architektonickým provedením převzal Giuseppe Piermarini a už za dva roky byla nová scéna slavnostně otevřena prvním zábavychtivým návštěvníkům. 

TIP: Nejslavnější budova Austrálie slaví: Jak se rodila slavná Opera v Sydney

Původ názvu divadla je poněkud komplikovaný. V italštině výraz „scala“ představuje schodiště, žebřík, nebo stupnici, zdejší místní název je ovšem odvozen od jména náměstí, na kterém bylo postaveno (Piazza della Scala).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907