Slibná halucinogenní pilulka proti úzkosti úspěšně prochází klinickými testy

Tam, kde selhává dosavadní léčba těžkých úzkostí, by mohl uspět nový typ léku. Jde o syntetický tryptamin blízký LSD. V klinických testech doposud obstál na výbornou

24.12.2023 - Stanislav MihulkaV dnešní době prožíváme pandemii úzkosti. Lidé mají mnoho důvodů být úzkostliví. Úzkost přitom nepostihuje jen samotného pacienta, ale také mnohdy přináší „vedlejší škody,“ například ve vztazích nebo v zaměstnání. U lidí s těžkou úzkostí také často dochází k rozvoji závislosti, především na alkoholu nebo na benzodiazepinech.

Jen ve Spojených státech trpí asi 6,8 milionů lidí generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD, podle anglického Generalized anxiety disorder), která představuje obzvláště závažný typ úzkosti s nadměrnými a nekontrolovatelnými obavami ve všedních záležitostech. Léčení takových stavů je velmi obtížné a mnoho pacientů na dnešní léčebné zásahy nereaguje.

Léčivý halucinogen

Společnost MindMed vyvíjí pozoruhodný lék, který prozatím nese označení MM-120. Jde o syntetický tryptamin LSD D-tartrát, který je chemicky blízký populárnímu LSD, čili diethylamidu kyseliny lysergové. Není tedy překvapující, že i MM-120 je psychoaktivní látkou, která vyvolává mírné halucinace a euforické stavy.

Odborníci MindMed nedávno uspořádali klinický test fáze 2b s 200 dobrovolníky. Podali jim jednu dávku léku, která obsahovala 100 nebo 200 mikrogramů MM-120 anebo placebo. Ukázalo se, že lidé MM-120 dobře snášejí, a že se vedlejší psychedelické účinky objevují jen v den podání léku. Zároveň se potvrdilo, že lék účinně a dlouhodobě pomáhá lidem s generalizovanou úzkostnou poruchou.

TIP: Molekulární psychiatrie: Američtí odborníci vyvinuli krevní test na úzkost

Byli jsme velmi potěšeni silně pozitivními výsledky působení látky MM-120 na generalizovanou úzkostnou poruchu. Tím více, že šlo o první klinický test tohoto léku bez doprovodné psychoterapie,pochvaluje si Robert Barrow, ředitel společnosti MindMed. „Úspěšný klinický test pro nás představuje významný milník na cestě k cíli – převratné léčbě, která by pomohla zlepšit život mnoha milionům lidí.


Další články v sekci