Vědci objevili krevní biomarkery, které umožňují včasnou diagnostiku chorobných úzkostí
Úzkost nebo úzkostné stavy jsou do jisté míry přirozeným stavem. Úzkost nám pomáhá lépe se soustředit nebo čelit nebezpečným situacím, které nám hrozí. Přiměřená úzkost je běžná emoce stejně jako strach, vztek, smutek nebo štěstí a je důležitá pro naše přežití. Pokud se ale podobné stavy objevují stále častěji, aniž by pramenily z konkrétních a reálných situací, může se jednat o závážný a zdraví ohrožující psychický problém.
U chorobných úzkostí je bohužel problémem jejich včasná diagnostika. Alexander Niculescu z Indiana University School of Medicine proto se svými kolegy vyvinul krevní test, který má chorobnou úzkost rozpoznat. Test je založený na biomarkerech v krvi pacienta, které jsou těsně spojené s úzkostnými stavy. Test podle vědců rovněž dokáže předpovědět, s jakou pravděpodobností dojde u dotyčného člověka ke zhoršení stavu. Podrobnosti výzkumu amerických badatelů zveřejnil odborný časopis Molecular Psychiatry.
Vědci pátrali po vhodných biomarkerech s využitím tří skupin dobrovolníků. První skupina 58 lidí, u nichž došlo ke změně úrovně úzkosti, posloužila k vytipování nejlepších biomarkerů. U druhé skupiny 40 dobrovolníků si badatelé ověřili, že nalezené biomarkery fungují a třetí skupina 392 dobrovolníků sehrála hlavní roli při ověřování nalezených biomarkerů pro předpovědi budoucího vývoje stavu pacientů.
Výsledkem těchto experimentů bylo nalezení celkem 19 biomarkerů pro krevní testy, které lze využít pro detekci úzkosti a pro předpověď dalšího vývoje choroby. Niculescu a jeho kolegové doufají, že nové krevní testy pomohou pacientům, aby se dostali ke správné léčbě, a také umožní průběžně sledovat jejich stav.
TIP: Problém duševního zdraví: Většina lidí trpících úzkostí nedostává vhodnou léčbu
Po ověření funkčnosti testu badatelé navázali spolupráci se startupem MindX Science a pracují vývoji krevních testů pro klinickou praxi. „Úzkostí dnes trpí mnoho lidí. Může představovat zásadní zdravotní problém, který narušuje každodenní život,“ potvrzuje Niculescu. „Lidem trpícím úzkostí by mohl velmi pomoci test, který objektivně zhodnotí aktuální stav pacienta i jeho výhledy do budoucna.“
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)