Slibný výzkum: Transplantace vlasových folikulů dokáže odstraňovat jizvy

Jizvy by už nemusely být navždy. Nový postup s využitím transplantace folikulů přináší pozoruhodné výsledky

15.01.2023 - Stanislav MihulkaLidské tělo je velice složité a my mu stále nerozumíme tak, jak bychom potřebovali. Proto stále neumíme řešit řadu věcí, s nimiž se tělo potýká. Jako například jizvy. Objevují se snadno a je velmi těžké, ne-li nemožné se jich úplně zbavit. Badatelé britské Královské univerzity v Londýně využili pozoruhodný dřívější poznatek, že kůže jizev, na rozdíl od původní pokožky, neobsahují žádné vlasové folikuly, z nichž vyrůstají chlupy.

Odborníci si také již před časem všimli, že se pokožka lidí, kteří jsou více porostlí chlupy, hojí po zranění rychleji a vytváří méně výrazné jizvy, než u lidí s méně výrazným ochlupením. Předešlý výzkum rovněž ukázal, že transplantace vlasových folikulů urychluje hojení čerstvých poranění.

Transplantace do jizvy

Claire Higginsová a její kolegové zašli ještě dál. Zkusili, jestli je možné zmenšit nebo ještě lépe úplně eliminovat již vyvinuté jizvy. Uspořádali proto experiment, v němž transplantovali vlasové folikuly třem pacientům, kteří měli jizvy běžného typu na hlavě. Před transplantací a pak po uplynutí 2, 4 a 6 měsíců odebírali vzorky tkáně jizev. Jejich výzkum publikoval odborný časopis npj Regenerative Medicine.

Výsledky experimentu jsou velmi povzbuzující. Ukázalo se, že transplantované vlasové folikuly nejen vytvářejí nové vlasy, což je jejich „práce,“ ale rovněž ve svém okolí vyvolávají významné strukturální a genetické změny v tkáni jizev, které jizvu mění směrem k normální zdravé tkáni.

TIP: Průlom v léčbě plešatosti: Probuzené kořínky a farmy na pěstování vlasů

Pokud dojde ke zjizvení, pokožka v tom místě za normálních okolností už nikdy v plném rozsahu nezíská původní vlastnosti a funkce. Dosavadní snahy regenerativní medicíny o přeměnu jizev na původní pokožku nebyly příliš úspěšné,“ vysvětluje Higginsová. „Náš objev může vést k novým léčebným postupům, které by mohly významně omezit nebo úplně potlačit zjizvenou tkáň a obnovit původní zdravou pokožku.


Další články v sekci