Slibný výzkum: Transplantace vlasových folikulů dokáže odstraňovat jizvy

15.01.2023 - Stanislav Mihulka

Jizvy by už nemusely být navždy. Nový postup s využitím transplantace folikulů přináší pozoruhodné výsledky

<p>Našli jsme konečně recept na jizvy?</p>

Našli jsme konečně recept na jizvy?


Reklama

Lidské tělo je velice složité a my mu stále nerozumíme tak, jak bychom potřebovali. Proto stále neumíme řešit řadu věcí, s nimiž se tělo potýká. Jako například jizvy. Objevují se snadno a je velmi těžké, ne-li nemožné se jich úplně zbavit. Badatelé britské Královské univerzity v Londýně využili pozoruhodný dřívější poznatek, že kůže jizev, na rozdíl od původní pokožky, neobsahují žádné vlasové folikuly, z nichž vyrůstají chlupy.

Odborníci si také již před časem všimli, že se pokožka lidí, kteří jsou více porostlí chlupy, hojí po zranění rychleji a vytváří méně výrazné jizvy, než u lidí s méně výrazným ochlupením. Předešlý výzkum rovněž ukázal, že transplantace vlasových folikulů urychluje hojení čerstvých poranění.

Transplantace do jizvy

Claire Higginsová a její kolegové zašli ještě dál. Zkusili, jestli je možné zmenšit nebo ještě lépe úplně eliminovat již vyvinuté jizvy. Uspořádali proto experiment, v němž transplantovali vlasové folikuly třem pacientům, kteří měli jizvy běžného typu na hlavě. Před transplantací a pak po uplynutí 2, 4 a 6 měsíců odebírali vzorky tkáně jizev. Jejich výzkum publikoval odborný časopis npj Regenerative Medicine.

Výsledky experimentu jsou velmi povzbuzující. Ukázalo se, že transplantované vlasové folikuly nejen vytvářejí nové vlasy, což je jejich „práce,“ ale rovněž ve svém okolí vyvolávají významné strukturální a genetické změny v tkáni jizev, které jizvu mění směrem k normální zdravé tkáni.

TIP: Průlom v léčbě plešatosti: Probuzené kořínky a farmy na pěstování vlasů

Pokud dojde ke zjizvení, pokožka v tom místě za normálních okolností už nikdy v plném rozsahu nezíská původní vlastnosti a funkce. Dosavadní snahy regenerativní medicíny o přeměnu jizev na původní pokožku nebyly příliš úspěšné,“ vysvětluje Higginsová. „Náš objev může vést k novým léčebným postupům, které by mohly významně omezit nebo úplně potlačit zjizvenou tkáň a obnovit původní zdravou pokožku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907