Sloužit musí každý: Ultraortodoxní vojáci izraelského praporu Netzah Yehuda

16.03.2018 - Redakce Přežít

<p>Velitelé IDF praporu Netzah Yehuda nebrání svým podřízeným v praktikování složitých náboženských rituálů ani během rutinní služby.</p>

Velitelé IDF praporu Netzah Yehuda nebrání svým podřízeným v praktikování složitých náboženských rituálů ani během rutinní služby.


Reklama

Přestože potomci starozákonního národa Davidova oslavili na konci letošního září příchod roku 5778, moderní stát Izrael existuje teprve necelých sedmdesát let. Během této krátké doby musel čelit nenadálým útokům všech okolních sousedů, ale i dalších muslimských zemí. Izraelské obranné síly (IDF) sice dokázaly pokaždé zvítězit či alespoň uhájit vlastní nezávislost, několikrát se přitom ale ocitly tváří v  tvář úplnému zničení.

Sloužit musí každý

Udržovat akceschopnou armádu tak představuje pro židovskou populaci podmínku dlouhodobého přežití – země má přitom jen omezené lidské zdroje a pravidelným odvodům se proto nevyhnou ani dívky. Služba se zbraní v  ruce je ovšem z náboženských důvodů nepřijatelná pro část ultraortodoxních věřících; ti nejradikálnější z  nich dokonce neuznávají ani mnohé izraelské státní instituce. Jsou to přitom paradoxně právě příslušníci této části židovského obyvatelstva, kteří velmi často rozdmýchávají vzájemnou nevraživost nejen s palestinskými sousedy.

Je pochopitelné, že podivný stav dráždil velkou část zbylé izraelské populace a zákon o osvobození ultraortodoxních branců od povinné vojenské služby nakonec padl. Na parlamentní půdě neobstály ani argumenty, že tito muži pomáhají státu modlitbami, studiem judaismu a velebením Boha, který je ostatně nejsilnějším ochráncem země. V letošním roce tedy IDF přivítala několik tisíc netypických branců se svými specifickými vousy, účesy a zvyky.

TIP: Izraelští výsadkáři: Skutečná elita s okřídleným hadem ve znaku

I z toho důvodu je velení armády soustřeďuje do zvláštních jednotek. Jednou z nich je například 97. prapor Netzah Yehuda, který se řídí tradičními pravidly Halacha, zasahujícími do všech oblastí každodenního života včetně jídla. Motto této formace zní: „A váš tábor bude svatým!“. Část mladíků proto přijala novou povinnost vcelku smířlivě, jiní ale předvídají zemi občanskou válku. Dodejme, že do IDF každoročně dobrovolně vstupuje na 2 000 žen z  konzervativních rodin, pro které jinak zůstala kontroverzní výjimka stále v platnosti. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Přežít

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907