Slušný výkon: Stavební robot Hadrian X položí přes 200 cihel za hodinu

Robotický zedník Hadrian X dokáže položit 200 cihel za hodinu. Dosahuje tak již výkonu a ceny lidských stavařů

09.06.2020 - Stanislav MihulkaRoboti dnes mohou mít nejrůznější podobu. Australská společnost Fastbrick Robotics (FBR) vyvinula těžkého stavebního robota, jehož vzhled připomíná nákladní auto s mohutným teleskopickým ramenem. Pojmenovali ho Hadrian X, podle Hadrianova valu, slavné římské zdi, která se táhne napříč severní Anglií.

Hadrain X dokáže stavět z cihel. Zpočátku zvládal položit asi 85 cihel za hodinu. Australští inženýři Fastbrick Robotics vylepšili software i konstrukci robota a nedávno se dostali na více než 200 cihel za hodinu. Jak uvádějí představitelé společnosti, tímto výkonem se robot již blíží dnešním komerčním stavbám.

TIP: Dvojice mobilních robotických 3D tiskáren vyrábí betonové struktury

Podle šéfa společnost Fastbrick Robotics Mikea Pivace je to poprvé, kdy Hadrian X prokázal svou ekonomickou životaschopnost. Vzhledem k cenám za manuální práci, která se ve světě pohybuje zhruba mezi 7 a 70 dolary (asi 164 až 1640 Kč) za metr čtvereční, se již teď Hadrian X ekonomicky vyplatí. Tvůrci Hadriana X předpokládají, že výkon robota do budoucna ještě poroste, cena za jeho práci bude klesat a zároveň se bude zvětšovat trh, kde se tito roboti budou moci uplatnit. Zedníkům tak zdá se roste velmi výkonná konkurence.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Fastbrick Robotics


Další články v sekci