Slyšet houby růst: Muži z Vietnamu rostly v uších houby

27.02.2021 - Vilém Koubek

Nejmenovaný Vietnamec si stěžoval na bolest a svědění uší. Lékař pak zjistil, že mu na bubíncích rostou houby


Reklama

Ušní hygiena je ošemetná a řada z nás ji podceňuje – například tím, že si s přáteli půjčujeme sluchátka. Jistý Vietnamec však hazardoval ještě víc, a s blízkými sdílel dokonce pomůcky na čištění uší. Použitými nástroji si pak do sluchovodu zanesl nečistoty a následné obtíže ho nakonec přivedly až na hanojské ušní oddělení.

TIP: Švábí sabotáž: Svérázná „diverzní“ akce nemocničního personálu

Tamní lékař pomocí endoskopu zjistil, že nešťastníkovi v okolí bubínku a přímo na něm rostou drobné houby. Případ vyhodnotil jako otomykózu (houbovou infekci uší), kterou nejčastěji způsobují spóry Kropidláka černého (Aspergillus niger)Onemocnění se obvykle projevuje bolestí, dočasnou ztrátu sluchu a ve vážných případech může dojít i k poškození zvukovodu a bubínku. Lékař nešťastníkovi houby vyndal, po několika dnech zmizel i zánět a pacientův stav se rapidně zlepšil.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907