Slyšet houby růst: Muži z Vietnamu rostly v uších houby

27.02.2021 - Vilém Koubek

Nejmenovaný Vietnamec si stěžoval na bolest a svědění uší. Lékař pak zjistil, že mu na bubíncích rostou houby


Reklama

Ušní hygiena je ošemetná a řada z nás ji podceňuje – například tím, že si s přáteli půjčujeme sluchátka. Jistý Vietnamec však hazardoval ještě víc, a s blízkými sdílel dokonce pomůcky na čištění uší. Použitými nástroji si pak do sluchovodu zanesl nečistoty a následné obtíže ho nakonec přivedly až na hanojské ušní oddělení.

TIP: Švábí sabotáž: Svérázná „diverzní“ akce nemocničního personálu

Tamní lékař pomocí endoskopu zjistil, že nešťastníkovi v okolí bubínku a přímo na něm rostou drobné houby. Případ vyhodnotil jako otomykózu (houbovou infekci uší), kterou nejčastěji způsobují spóry Kropidláka černého (Aspergillus niger)Onemocnění se obvykle projevuje bolestí, dočasnou ztrátu sluchu a ve vážných případech může dojít i k poškození zvukovodu a bubínku. Lékař nešťastníkovi houby vyndal, po několika dnech zmizel i zánět a pacientův stav se rapidně zlepšil.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907