Z tabáku se možná nebudou vyrábět jen cigarety, ale i antibiotika. Peptid z květů tabáku je skvělý proti kvasinkám
Rostliny tabáku v dnešní době vnímáme spíše jako zdroj zdravotních problémů. Dost možná se ale blží doba, kdy nás tabák bude naopak zachraňovat před rezistentními mikroby.
Vědci se dnes snaží hledat nové látky, které by fungovaly jako antibiotika, všude možně. V poslední době jsme byli svědky objevů zajímavých sloučenin například v chřestýším jedu, mléku ptakopysků, medu, javorovém sirupu, houbách nebo kůži žab. Teď se k těmto neobvyklým zdrojům léčiv přidaly i květy tabáku.
TIP: Neobvyklý zdravotník: Mléko ptakopysků v boji s rezistentními bakteriemi
Okrasný tabák křídlatý (Nicotiana alata) totiž obsahuje pozoruhodný peptid NaD1, který je velmi účinný proti zákeřným kvasinkám kandidám. Vědci věří, že by se mohl stát základem celé nové třídy antibiotik, která by byla účinná proti mnoha různým problematickým mikrobům.
La Trobe University
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)