Smíření s tabákem? Květy tabáku obsahují slibné antibiotikum

22.05.2018 - Stanislav Mihulka

Z tabáku se možná nebudou vyrábět jen cigarety, ale i antibiotika. Peptid z květů tabáku je skvělý proti kvasinkám

<p>Nově objevený peptid z tabáku by se mohl stát účinným antibiotikem</p>

Nově objevený peptid z tabáku by se mohl stát účinným antibiotikem


Reklama

Rostliny tabáku v dnešní době vnímáme spíše jako zdroj zdravotních problémů. Dost možná se ale blží doba, kdy nás tabák bude naopak zachraňovat před rezistentními mikroby.

Vědci se dnes snaží hledat nové látky, které by fungovaly jako antibiotika, všude možně. V poslední době jsme byli svědky objevů zajímavých sloučenin například v chřestýším jedu, mléku ptakopysků, medu, javorovém sirupu, houbách nebo kůži žab. Teď se k těmto neobvyklým zdrojům léčiv přidaly i květy tabáku.

TIP: Neobvyklý zdravotník: Mléko ptakopysků v boji s rezistentními bakteriemi

Okrasný tabák křídlatý (Nicotiana alata) totiž obsahuje pozoruhodný peptid NaD1, který je velmi účinný proti zákeřným kvasinkám kandidám. Vědci věří, že by se mohl stát základem celé nové třídy antibiotik, která by byla účinná proti mnoha různým problematickým mikrobům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    La Trobe University

  • Zdroj fotografií: La Trobe University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907