Smolná invaze v Karibiku: Speciální operace na Grenadě (2)

Invaze na ostrov Grenada v říjnu 1983 byla prvním bojovým nasazením ozbrojených sil USA od války ve Vietnamu. Současně se jednalo o premiéru některých nově vzniklých speciálních jednotek a společnou operaci sil vyčleněných z pozemního vojska, letectva a námořnictva s námořní pěchotou, jež se musely vypořádat s celou řadou komplikací

18.06.2019 - Petr Sehnálek



Kvůli chybám v navigačním systému nemohly první dva letouny provést vysazení, takže výsadkáři seskočili teprve ze třetího stroje až téměř za rozbřesku v 5.27. Výsadek se uskutečnil z extrémně malé výšky 165 m, takže od otevření padáku do přistání uběhlo pouhých 10 vteřin. I tak byli Rangers vystaveni překvapivě silné protiletadlové palbě.

Předchozí část: Smolná invaze v Karibiku: Speciální operace na Grenadě (1)

Speciálové na zemi

K jejímu potlačení povolali letadla palebné podpory AC-130 s 20 a 40mm kanony a 105mm houfnicí na palubě. Ihned po přistání začalo odklízení zátarasů z přistávací dráhy. Před 6. hodinou nalétl čtvrtý letoun s výsadkáři, ale znovu jej přivítala palba. Téměř všem mužům se podařilo vyskočit a bez zranění přistát, ale zbývající tři letadla musela výsadek odložit. Rangers na přistávací ploše zahájili palbu na obsluhy protiletadlových zbraní na okolních výšinách, jejichž houževnatý odpor zlomil až nálet „bitevníku“ AC-130. To umožnilo obnovení výsadkové operace a po 6.23 mohly seskočit i zbylé síly Rangers. 

Komanda SEAL se do akce zapojila i po zahájení invaze, tentokrát s úkolem osvobodit vězněného generálního guvernéra Paula Scoona. Také v tomto případě nešlo vše podle plánu a útok se zpozdil, čímž byl ztracen moment překvapení. V 6.15 přelétlo sedm vrtulníků MH-60 z útvaru Task Force 160 vojenského letectva přes St. George na západním pobřeží a narazilo na silnou protiletadlovou palbu, která je donutila vrátit se na výsadkovou loď USS Guam, kde vyložily raněné a poté opět odlétly k určenému cíli. 

Úder speciálních jednotek 

Druhý pokus již byl úspěšnější, 22 členů SEAL slanilo do areálu guvernérovy rezidence a osvobodilo jej. Brzy však přišel protiútok grenadské armády s podporou obrněných vozidel, který zatlačil záchranné komando bez protitankových zbraní do defenzivy. Celkovou situaci ztížil výpadek spojení. Řešením se stalo použití funkční telefonní linky k mezinárodnímu hovoru do USA, odkud bylo poté zprostředkováno spojení s velitelským centrem na USS Guam. Díky tomu mohla ve prospěch obránců zasáhnout letadla AC-130, A-7 a vrtulníky AH-1.

S pomocí palebné podpory SEAL udrželi obranný perimetr v těžké palbě kulometů i pancéřovek RPG-7 po celých 21 hodin, přičemž měl jeden z amerických odstřelovačů dokonce sám vyřadit 21 protivníků. Kvečeru se podařilo severně od St. George’s vysadit rotu námořní pěchoty s četou tanků M60A1, jež brzy ráno obklíčené námořníky vyprostila. Smůla provázela i útok SEAL na vysílač severně St. George’s , jehož obsazení bylo nutné k přerušení vysílání grenadského rozhlasu, vyzývajícího k odporu proti Američanům. Ihned po vysazení z helikoptér museli SEAL čelit útoku obrněných transportérů a minometné palbě, proto lehce vyzbrojená jednotka musela ustoupit až k pobřeží. Uniknout z obklíčení se komandu podařilo až v noci, kdy odplavalo na volné moře, kde ho našel torpédoborec USS Caron

Delta v akci

Murphyho zákony se „vyřádily“ i na nasazení protiteroristického útvaru 1st Special Forces Operational Detachment – Delta, jenž měl za úkol osvobodit politické vězně z pevnosti Richmond Hill v kopcích východně od hlavního města. Po splnění úkolu měla Delta pokračovat k letišti Point Salines a pomoci prvnímu invaznímu sledu potlačit odpor obránců. Nakonec měla čerstvá skupina Delty ve vrtulnících MH-6 obsadit poslední cíl – pevnost Fort Ruppert. Skutečnost však byla poněkud jiná.

Dokončení: Smolná invaze v Karibiku: Speciální operace na Grenadě (3)

Kvůli zpožděnému zahájení operace se vrtulníky MH-60 speciálního leteckého útvaru TF 160 dostaly k pobřeží Grenady až za rozbřesku, takže vlétly přímo do palby zalarmovaných protiletadlovců. Přesto se většině strojů podařilo dostat nad cíl, kde příslušníci Delty těsně před slaněním zjistili, že objekt je již delší dobu opuštěný. Mise byla zrušena a pocuchané vrtulníky vysadily raněné na lodích námořnictva. Díky vysoké odolnosti vrtulníků MH-60 pro zvláštní operace obránci sestřelili jen jeden stroj, který však nouzově přistát. Po přeskupení na lodích nastoupili bojeschopní muži opět do vrtulníků a odletěli k Point Salines, kde pomáhali zlikvidovat obranná postavení na okolních výšinách. Plánovaný útok na Fort Ruppert byl odvolán kvůli silné protivzdušné obraně cíle.

Témata

Grenada
  • Zdroj textu

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci