Smolná invaze v Karibiku: Speciální operace na Grenadě (3)

Invaze na ostrov Grenada v říjnu 1983 byla prvním bojovým nasazením ozbrojených sil USA od války ve Vietnamu. Současně se jednalo o premiéru některých nově vzniklých speciálních jednotek a společnou operaci sil vyčleněných z pozemního vojska, letectva a námořnictva s námořní pěchotou, jež se musely vypořádat s celou řadou komplikací

21.06.2019 - Petr Sehnálek



Po přistání celého kontingentu měli Rangers dost sil, aby vedle vyčištění okolí letiště a obsazení důležitých objektů mohli zachránit studenty v kolejích True Blue. Na místě však rota A 1. praporu nalezla jen část rukojmích a dozvěděla se, že většina je držena v kolejích Grand Anse na pobřeží jihozápadně od hlavního města. Ženijní tým zatím pracoval na přípravě plochy pro přílet dalšího sledu invazních sil, k čemuž využil i ukořistěnou stavební techniku.

Pomalý postup

Dvě hodiny po zahájení výsadku bylo letiště zabezpečeno a dráha vyčištěna, načež v 7.36 přistál první C-130 a vyložil polní obvaziště – k nemalému zklamání Rangers, kteří očekávali své jeepy M151, které potřebovali k rychlému zajištění okolí letiště. V tutéž dobu rota A 1. praporu vyrazila proti kótě 97, odkud protivník palbou ohrožoval východní konec přistávací dráhy. I přes podporu dvou bitevních vrtulníků námořní pěchoty byl postup pomalý. K dobytí kopce nakonec pomohl buldozer nasazený v čele útoku. Útočné družstvo se před palbou krylo za radlicí, dosáhlo ztečné vzdálenosti a kótu dobylo, přičemž padl jeden Ranger.

Když konečně dorazila vozidla, jedna hlídka se vydala zřídit kontrolní stanoviště poblíž True Blue a na cestě vjela do nepřátelské léčky – padli čtyři muži. Jen poslednímu z osádky se navzdory těžkým zraněním podařilo doplazit do vlastních linií. Dopoledne již Američané pevně drželi výšiny obklopující letiště a zbývala jen ubikace Kubánců v údolí severovýchodně od letiště, které Rangers blokovali palbou, čímž zabránili ostřelování letiště z minometů. Celkové ztráty během této části operace činily pět padlých Rangers.

Zajištění letiště

Odpor kubánských a grenadských bojovníků americké velitele překvapil, proto dosažení některých cílů pro první den odložili, až dorazí 82. výsadková divize, jež měla dokončit obsazení Grenady. Ve 14 hodin 25. října přistálo první z letadel se štábem divize a výsadkáři z 2. praporu 325. výsadkového pluku. Jedna rota parašutistů poté vyrazila posílit rotu A 1. praporu Rangers u True Blue a v 15.30, když výsadkáři zaujímali pozici, zaútočily na americký perimetr podél východního okraje letiště tři transportéry BTR-60.

Obrněnce ihned uvítala palba Američanů. Příval raket M72 LAW a střel z tarasnic M67 způsobil, že se dva transportéry srazily a jejich osádky utekly, zanechavše na místě dva padlé. Poslední vozidlo se snažilo uniknout, ale zničil je letoun AC-130. V Point Salines zatím přistávala letadla přepravující další prapor výsadkářů a také baterii 105mm houfnic nutných k zajištění zranitelné východní strany perimetru. 

Proti Kubáncům

V průběhu prvního dne operace se Američané pevně zachytili na ostrově a zahájili jeho obsazování. Kritickým neúspěchem bylo nedokončení záchrany studentů, proto společný štáb výsadkářů a Rangers musel novou operaci připravit na příští den. Středa 26. října nezačala pro Američany úspěšně poté, co velitelský průzkum roty B 2. praporu 325. pluku vešel do kubánské léčky. Na místě padl velitel roty, jeden ze seržantů utrpěl těžké zranění a velitelé čet zůstali odříznutí od zbytku jednotky. Velení převzal hlavní seržant, který s jednou četou vyrazil na místo přestřelky.

Výsadkáři donutili Kubánce k ústupu a poté se stáhli do výchozího postavení, aby mohl být na protivníka povolán letecký úder. Druhý den invaze se do boje opět zapojili také Rangers a obsadili kubánský ubytovací komplex. Hlavní událostí dne však byl odpolední úder na Grand Anse, který zahájilo izolování místa palebnou podporou. Následně v 16.15 druhý prapor Rangers, vysazený z vrtulníků námořní pěchoty, provedl půlhodinovou záchrannou misi, když dvě roty zajistily perimetr a třetí eskortovala 233 studentů do čekajících vrtulníků. Ztráty činily jeden palbou poškozený vrtulník CH-46 a dva lehce zraněné Rangers.

Záchrana studentů

Kvůli vyřazenému stroji nebylo během evakuace dost místa pro všechny, a tak Rangers na místě nechali 11 dobrovolníků, kteří po setmění odpluli na gumovém člunu na moře, kde je vyzvedl opět USS Caron. Záchranou studentů se podařilo splnit jeden z hlavních cílů operace. K večeru 26. října ustal organizovaný odpor a grenadští vojáci začali opouštět své jednotky a hledat úkryt mezi civilisty. Američané se setkávali s vřelým přijetím obyvatel, kteří je vítali jako osvoboditele, a bojová činnost se měnila na pacifi kační. Poslední bojovou akcí speciálních jednotek se 27. října stal aeromobilní útok na kasárna Calivigny východně od Point Salines.

TIP: Historie americké zahraniční politiky: Krvavé hříchy strýčka Sama

Na místě se mělo dle zpravodajců nacházet silné uskupení protivníka. Akce udělala neradostnou tečku za speciálními operacemi na Grenadě, protože se opět projevily chyby a nešťastné náhody. Rangers totiž udeřili do opuštěného místa a zároveň došlo k havárii tří vrtulníků, během níž tři Američané zahynuli a dalších pět utrpělo vážné zranění. Operace Urgent Fury sice oficiálně skončila úspěchem, ale na operační úrovni ji charakterizoval pomalý a váhavý postup spolu se zásadními nedostatky v oblasti plánování, zpravodajské práce, spojení a celkové koordinace zúčastněných sil. Pro speciální jednotky a nejen pro ně ovšem Grenada přinesla cenné lekce do budoucna, jež se zúročily již při operaci Just Cause v Panamě roku 1989. 

Témata

Grenada
  • Zdroj textu

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci