Smolná invaze v Karibiku: Speciální operace na Grenadě (3)

21.06.2019 - Petr Sehnálek

Invaze na ostrov Grenada v říjnu 1983 byla prvním bojovým nasazením ozbrojených sil USA od války ve Vietnamu. Současně se jednalo o premiéru některých nově vzniklých speciálních jednotek a společnou operaci sil vyčleněných z pozemního vojska, letectva a námořnictva s námořní pěchotou, jež se musely vypořádat s celou řadou komplikací

<p>Američtí výsadkáři během invaze na Grenadu</p>

Američtí výsadkáři během invaze na Grenadu


Reklama

Po přistání celého kontingentu měli Rangers dost sil, aby vedle vyčištění okolí letiště a obsazení důležitých objektů mohli zachránit studenty v kolejích True Blue. Na místě však rota A 1. praporu nalezla jen část rukojmích a dozvěděla se, že většina je držena v kolejích Grand Anse na pobřeží jihozápadně od hlavního města. Ženijní tým zatím pracoval na přípravě plochy pro přílet dalšího sledu invazních sil, k čemuž využil i ukořistěnou stavební techniku.

Pomalý postup

Dvě hodiny po zahájení výsadku bylo letiště zabezpečeno a dráha vyčištěna, načež v 7.36 přistál první C-130 a vyložil polní obvaziště – k nemalému zklamání Rangers, kteří očekávali své jeepy M151, které potřebovali k rychlému zajištění okolí letiště. V tutéž dobu rota A 1. praporu vyrazila proti kótě 97, odkud protivník palbou ohrožoval východní konec přistávací dráhy. I přes podporu dvou bitevních vrtulníků námořní pěchoty byl postup pomalý. K dobytí kopce nakonec pomohl buldozer nasazený v čele útoku. Útočné družstvo se před palbou krylo za radlicí, dosáhlo ztečné vzdálenosti a kótu dobylo, přičemž padl jeden Ranger.

Když konečně dorazila vozidla, jedna hlídka se vydala zřídit kontrolní stanoviště poblíž True Blue a na cestě vjela do nepřátelské léčky – padli čtyři muži. Jen poslednímu z osádky se navzdory těžkým zraněním podařilo doplazit do vlastních linií. Dopoledne již Američané pevně drželi výšiny obklopující letiště a zbývala jen ubikace Kubánců v údolí severovýchodně od letiště, které Rangers blokovali palbou, čímž zabránili ostřelování letiště z minometů. Celkové ztráty během této části operace činily pět padlých Rangers.

Zajištění letiště

Odpor kubánských a grenadských bojovníků americké velitele překvapil, proto dosažení některých cílů pro první den odložili, až dorazí 82. výsadková divize, jež měla dokončit obsazení Grenady. Ve 14 hodin 25. října přistálo první z letadel se štábem divize a výsadkáři z 2. praporu 325. výsadkového pluku. Jedna rota parašutistů poté vyrazila posílit rotu A 1. praporu Rangers u True Blue a v 15.30, když výsadkáři zaujímali pozici, zaútočily na americký perimetr podél východního okraje letiště tři transportéry BTR-60.

Obrněnce ihned uvítala palba Američanů. Příval raket M72 LAW a střel z tarasnic M67 způsobil, že se dva transportéry srazily a jejich osádky utekly, zanechavše na místě dva padlé. Poslední vozidlo se snažilo uniknout, ale zničil je letoun AC-130. V Point Salines zatím přistávala letadla přepravující další prapor výsadkářů a také baterii 105mm houfnic nutných k zajištění zranitelné východní strany perimetru. 

Proti Kubáncům

V průběhu prvního dne operace se Američané pevně zachytili na ostrově a zahájili jeho obsazování. Kritickým neúspěchem bylo nedokončení záchrany studentů, proto společný štáb výsadkářů a Rangers musel novou operaci připravit na příští den. Středa 26. října nezačala pro Američany úspěšně poté, co velitelský průzkum roty B 2. praporu 325. pluku vešel do kubánské léčky. Na místě padl velitel roty, jeden ze seržantů utrpěl těžké zranění a velitelé čet zůstali odříznutí od zbytku jednotky. Velení převzal hlavní seržant, který s jednou četou vyrazil na místo přestřelky.

Výsadkáři donutili Kubánce k ústupu a poté se stáhli do výchozího postavení, aby mohl být na protivníka povolán letecký úder. Druhý den invaze se do boje opět zapojili také Rangers a obsadili kubánský ubytovací komplex. Hlavní událostí dne však byl odpolední úder na Grand Anse, který zahájilo izolování místa palebnou podporou. Následně v 16.15 druhý prapor Rangers, vysazený z vrtulníků námořní pěchoty, provedl půlhodinovou záchrannou misi, když dvě roty zajistily perimetr a třetí eskortovala 233 studentů do čekajících vrtulníků. Ztráty činily jeden palbou poškozený vrtulník CH-46 a dva lehce zraněné Rangers.

Záchrana studentů

Kvůli vyřazenému stroji nebylo během evakuace dost místa pro všechny, a tak Rangers na místě nechali 11 dobrovolníků, kteří po setmění odpluli na gumovém člunu na moře, kde je vyzvedl opět USS Caron. Záchranou studentů se podařilo splnit jeden z hlavních cílů operace. K večeru 26. října ustal organizovaný odpor a grenadští vojáci začali opouštět své jednotky a hledat úkryt mezi civilisty. Američané se setkávali s vřelým přijetím obyvatel, kteří je vítali jako osvoboditele, a bojová činnost se měnila na pacifi kační. Poslední bojovou akcí speciálních jednotek se 27. října stal aeromobilní útok na kasárna Calivigny východně od Point Salines.

TIP: Historie americké zahraniční politiky: Krvavé hříchy strýčka Sama

Na místě se mělo dle zpravodajců nacházet silné uskupení protivníka. Akce udělala neradostnou tečku za speciálními operacemi na Grenadě, protože se opět projevily chyby a nešťastné náhody. Rangers totiž udeřili do opuštěného místa a zároveň došlo k havárii tří vrtulníků, během níž tři Američané zahynuli a dalších pět utrpělo vážné zranění. Operace Urgent Fury sice oficiálně skončila úspěchem, ale na operační úrovni ji charakterizoval pomalý a váhavý postup spolu se zásadními nedostatky v oblasti plánování, zpravodajské práce, spojení a celkové koordinace zúčastněných sil. Pro speciální jednotky a nejen pro ně ovšem Grenada přinesla cenné lekce do budoucna, jež se zúročily již při operaci Just Cause v Panamě roku 1989. 

  • Zdroj textu:

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907