Smrdutý návštěvník: Ulicemi severního Londýna se toulá skunk

Několik obyvatel anglické metropole překvapilo setkání se skunkem. Kde se tato severoamerická šelma vzala v ulicích Londýna?

30.03.2023 - Martin ReichmanBěhem čekání na autobus v severolondýnském Muswell Hill se kolem Lauren O'Harové mihla černobílá chlupatá koule. V první chvíli si žena myslela, že jde o kočku, teprve po chvíli ji došlo, že jde o mnohem exotičtějšího návštěvníka – ulicemi britské metropole se potuloval skunk.

Domovem skunků pruhovaných (Mephitis mephitis) jsou řídké lesy severní Ameriky. Kde se ale tato šelma vzala v ulicích Londýna? Skunci jsou velmi inteligentní, zvídaví a učenliví, což jsou zřejmě důvody, proč jsou skunci chováni jako domácí mazlíčci. Skunci mají pověst zapáchajících tvorů – jde o jejich způsob obrany, kdy jsou v případě ohrožení schopni vystříknout s pozoruhodnou přesností výměšky svých pachových žláz až na vzdálenost tří metrů. Zápach tohoto pižma lze přirovnat ke směsi česneku, sirouhlíku a spálené gumy. Zápach je velice nepříjemný, navozuje pocit zvracení a citlivějším lidem může dokonce navodit mdloby. Domácím mazlíčkům ale bývají tyto pachové žlázy odstraňovány.

TIP: Ztracený pes ujel 160 kilometrů v taxi, než se vrátil majitelce

Přestože výskyt skunka v Anglii rozhodně nepatří mezi běžné úkazy, několik kusů se ve zdejší volné přírodě občas vyskytne. V roce 2017 byl například ochycen skunk v Surrey v jihovýchodní Anglii a v roce 2009 byla nalezena celá kolonie skunků v oblasti Forest of Dean, v západní části hrabství Gloucestershire.


Další články v sekci