Smrt na předpis: Britský lékař Harold Shipman usmrtil nejméně 215 pacientů

Naprostá většina lékařů si zodpovědnost za lidský život uvědomuje a ctí ji, přesto se některý z nich čas od času rozhodne svou pravomoc zneužít. Jen těžko bychom však hledali lékaře, který se Hippokratově přísaze zpronevěřil tak závažně jako britský praktik Harold Shipman

16.10.2021 - Barbora Jelínková



V červenci 1998 navštívila policejní stanici v anglickém Hyde právnička Angela Woodruffová, jejíž nedávno zesnulá matka Kathleen Grundyová se na poslední chvíli rozhodla změnit závěť a veškerý svůj nemalý majetek (v přepočtu 22,5 milionu korun) namísto dceři odkázala praktickému lékaři Haroldu Shipmanovi. Ačkoliv se mezi svými pacienty těšil vysoké oblibě a byl proslulý tím, že k nim v případě potřeby ochotně dojížděl i domů, Woodruffová měla hned několik důvodů ke znepokojení. Nešlo jen o nezanedbatelnou hodnotu dědictví, ale především o to, že jednaosmdesátiletá žena zemřela zcela náhle a navzdory vysokému věku netrpěla žádnými zdravotními potížemi, naopak se aktivně účastnila společenského života.

Lékař v poutech

Policie vzala celou záležitost vážně – možná i proto, že se na ni s podobnou žádostí již před několika měsíci obrátila místní zaměstnankyně pohřebního ústavu Deborah Masseyová. Tvrdila, že se jí nezdá vysoký počet kremačních protokolů pocházejících z ordinace MUDr. Shipmana; policisté ale tehdy nebyli schopni její podezření jakkoliv prokázat – a případ odložili. Teď se rozhodli záležitost ještě jednou prověřit a rovnou nechali exhumovat ostatky zesnulé Grundyové.

Ke všeobecnému překvapení prokázala pitva v jejím těle stopy diamorfinu, podávaného k utišení bolesti pacientům v terminálním stadiu rakoviny. Vzhledem k tomu, že nebyl žádný důvod pacientce tuto látku předepisovat, zaměřili detektivové pozornost na Shipmana. Ten byl posledním člověkem, který ženu prokazatelně spatřil živou, a rovněž podepisoval její úmrtní list.

V jeho ordinaci vyšetřovatelé nalezli psací stroj stejného typu, na jakém byla vyhotovena závěť. Fráze v dokumentu navíc podle Angely Woodruffové jednoznačně neodpovídaly stylu vyjadřování, jaký její údajně puntičkářská matka používala. Nejvíce ji zarazila žádost o kremaci – přitom zesnulá dříve uvedla, že by byla ráda, aby její tělo zůstalo po smrti na pohřbu vystaveno. Když pak policisté na závěti nalezli Shipmanovy otisky prstů, zatímco ty od Kathleen Grundyové chyběly, bylo definitivně jasné, že za smrtí ženy rozhodně nestojí vysoký věk, jak lékař tvrdil.

Prohlídka jeho bytu vzápětí odhalila ampulky s opiáty a odcizené šperky patřící Grundyové. Záznamy o pacientech, skladované v garáži u jeho domu, kromě toho obsahovaly podezřelé poznámky o úmrtí. Harold Shipman byl 7. září 1998 zatčen a obviněn z vraždy. To, co postupně vyšlo najevo, však překonalo i ty nejděsivější odhady.

Traumatizující minulost

Čtyřiapadesátiletý Shipman byl 31. ledna 2000 odsouzen za patnáctinásobnou vraždu k doživotnímu vězení. Soud doporučil, aby se nikdy nedostal ven na podmínečné propuštění. K tomu skutečně nedošlo – a to z toho důvodu, že pachatel se o čtyři roky později ve své cele sám oběsil. Později se řada odborníků i laiků pokoušela odhalit, jaké motivy mohly stát za tak děsivou odvrácenou stránkou zdánlivě neposkvrněné kariéry britského lékaře.

Harold Frederick Shipman, mezi přáteli důvěrně známý jako Fred, přišel na svět roku 1946 v anglickém Nottinghamu. V sedmnácti letech zažil traumatickou událost, která nepochybně ovlivnila jeho pozdější činy: jeho matka, s níž jej údajně pojil velmi blízký vztah, zemřela na rakovinu plic. Mladý Fred musel dennodenně přihlížet tomu, jak jí v terminálním stadiu choroby dokáže od bolesti ulevit pouze morfium podávané lékařem, a tento zážitek jej údajně přivedl k myšlence vystudovat medicínu; zároveň zde lze jasně vysledovat souvislost s pozdějším modem operandi, neboť své oběti připravoval o život zcela stejným způsobem.

Závislý lékař

Kromě toho si patrně již v té době vytvořil neobvykle blízký vztah k návykovým látkám a později, již jako lékař, byl několikrát obviněn ze zneužívání léčebných přípravků s jejich obsahem. V roce 1975 dokonce kvůli tomu dostal výpověď a musel z nařízení soudu absolvovat protidrogovou léčbu na klinice v Leedsu. Tou dobou zrovna nastoupil na své první místo a zároveň byl již devět let ženatý – svatbu s manželkou Primrose museli ještě na studiích tak trochu uspěchat, neboť sedmnáctiletá dívka nečekaně otěhotněla. Harold se však ke zjevné komplikaci postavil čelem a nakonec spolu měli ještě tři další děti.

Jenže láska k drogám harmonický vztah poněkud narušila – pozastavila totiž slibně rozjetou kariéru a trvalo dlouho, než se Shipman dokázal opět dostat na výsluní. V roce 1993 však přece jen dosáhl pomyslného vrcholu, když si založil soukromou praxi v městečku Hyde a Primrose zaměstnal na pozici recepční. Dařilo se jim – pacientská databáze záhy čítala 3 000 jmen. Nikdo, dokonce ani sama Primrose, netušil, že úspěšný a všemi oblíbený praktik má za sebou černou minulost. Že Harold Shipman v ordinaci nebo přímo u sebe doma čas od času zavraždí pacienta, vyšlo najevo teprve díky podezřele amatérské chybě, které se dopustil v případě závěti Kathleen Grundyové o pět let později. 

Hrůzná statistika

Svou první vraždu spáchal ve skutečnosti už o třiadvacet let dříve, v roce 1975. Tehdy mu bylo devětadvacet a právě prožíval patrně nejvážnější epizodu své drogové závislosti. Šlo jen o náhodu? O tom policie silně pochybovala. Prvotní vyšetřování zahájené v červenci 1998 odhalilo nejprve patnáct případů podání smrtelné dávky diamorfinu. Teprve poté, co byl pachatel již více než rok ve vězení, se rozeběhlo další přezkoumání. Šlo o důkladnou operaci: Jak v rozhovoru pro BBC později popisoval detektiv superintendant Bernard Postles, který ji vedl, trvala 18 měsíců a zapojilo se do ní 70 lidí.

Tentokrát detektivové napočítali dohromady 215 případů, v nichž hrály roli nesprávně podané dávky utišujících prostředků. Jen během svého prvního angažmá v yorkshirské nemocnici, kam zamířil ihned po dokončení studií, Shipman usmrtil přinejmenším 23 lidí. O deset let později jich měl na svědomí padesát. Když pak rozjel vlastní praxi, stejný počet „stihl“ za necelé dva roky a jeho sebevědomí nebezpečně stoupalo. Zvláštní je, že zvráceného lékaře podivně přitahovaly ženy, především ty starší – tvořily 80 % veškerých jeho obětí. Dost možná, že v nich viděl paralelu své umírající matky.

TIP: Po vychladlých stopách: Jak dopadnout vraha i po 50 či 100 letech?

Nejmladší obětí však byl shodou okolností muž; bylo mu 41 let. Podle Shipmanových záznamů během jeho bezmála třicetileté lékařské praxe zemřelo celkem 459 pacientů, ovšem nelze již zpětně zjistit, kolik z nich zavraždil. Oficiálně jich má na svědomí 215, podle neoficiálních údajů však zcela zbytečně smrtící injekcí připravil o život více než 250 lidí. Harold „Fred“ Shipman je dodnes jediným příslušníkem této profese, kterého britské soudy poslaly za mříže kvůli vraždě svých pacientů; zároveň se zapsal do statistik jako sériový vrah s jedním z nejvyšších počtů obětí na světě. 


Další články v sekci