Sérioví vrazi, kterým přálo štěstí: Yorkshirský rozparovač Peter Sutcliffe

06.02.2021 - Tomáš Kvapilík

Mají jiné pohnutky, používají odlišné zbraně a pochází z různých prostředí. Jedno ale mají sérioví vrazi společné: náhoda jim vždy hraje dlouho do karet. Bez ní by zkrátka nemohli beztrestně vraždit mnoho let

<p>Sutcliffovi nedělalo problém chovat se zdvořile a nenápadně, také proto tak dlouho unikal polapení. Na snímku Sutcliffe přiváděný k soudu v Dewsbury.</p>

Sutcliffovi nedělalo problém chovat se zdvořile a nenápadně, také proto tak dlouho unikal polapení. Na snímku Sutcliffe přiváděný k soudu v Dewsbury.


Reklama

Zatímco mánii po koncertech Beatles v Anglii pozvolna střídá první vlna punku, anglické dívky žijí ve strachu. Necelých sto let po řádění Jacka Rozparovače se objevuje jeho následovník. V noci stíhá osamocené mladé ženy, většinou prostitutky, které nejdřív omráčí kladivem a poté rozpárá nožem či naostřeným šroubovákem. Pouze místo londýnské čtvrti řádí v hrabstvích Yorkshire a Lancashire na severu Anglie.

Yorkshirský rozparovač

  • Jméno: Peter Sutcliffe (1946–2020)
  • Oběti: 13 prostitutek a mladých žen
  • Způsob vražd: umlácení kladivem, ubodání nožem či šroubovákem

Peter Sutcliffe, jak se Yorskhirský rozparovač jmenuje, si své první oběti vyhlédl v roce 1975. První dvě ženy útok kladivem přežily, další tři to štěstí neměly. Městem Leeds a jeho okolím se začala šířit panika. Nejdřív mezi prostitutkami, které se hromadně stěhovaly desítky kilometrů daleko. Po pátém útoku, jemuž podlehla šestnáctiletá prodavačka, byly vyděšené všechny ženy. V roce 1978 už Yorkshirským rozparovačem žila celá Anglie. Na pátrání po něm se podílelo více než dvě stě detektivů, zprávy s různými hypotézami plnily noviny každý den

Sutcliffovo dopadení pravděpodobně oddálilo několik nešťastných náhod a chyb vyšetřovatelů. Několik měsíců se například kriminalisté zabývali nahrávkou a dopisy, o nichž byli přesvědčení, že je psal vrah z Yorkshiru. Po zatčení Sutcliffa se ukázalo, že byly falešné. Jejich skutečný pisatel John Humble byl v roce 2006 odsouzen k osmi letům vězení za úmyslné maření vyšetřování.

Zmařené stopy

Jindy se podařilo policistům nalézt horkou stopu, ale nedokázali ji využít. V peněžence jedné z obětí třeba našli nově vytisknutou bankovku, na základě níž vytipovali osm tisíc místních zaměstnanců, kterým by mohla patřit. Mezi nimi i Sutcliffa, řidiče z blízké továrny. Po výslechu ho však pustili. Nakonec se někde mezi úřednickými lejstry ztratilo i udání, které anonymně poslal podezřívavý Sutcliffův přítel. 

To bylo jen pár týdnů před tím, než policejní hlídka zadržela v roce 1980 Sutcliffa při běžné kontrole s prostitutkou v autě. Po několika dnech vyšetřování se přiznal ke třinácti vraždám a sedmi pokusům o vraždu. Celý soudní proces se obhajoba snažila svést Sutcliffovy činy na jeho psychickou poruchu, což se nakonec povedlo. Poté, co mu lékaři diagnostikovali schizofrenii, se přesunul z vězení do Broadmoorské nemocnice a nechal si úředně změnit jméno na Petera Coonana. Soud jej potrestal 20 souběžnými tresty doživotního vězení za třináct vražd a sedm pokusů o ně.

TIP: Jack Rozparovač: Deset týdnů, které otřásly Londýnem

V posledních letech trpěl Sutcliffe zdravotními problémy – byl obézní a měl cukrovku. Loni na podzim byl hospitalizován kvůli podezření na infarkt. Zemřel loni v listopadu na komplikace způsbené onemocněním codid-19 ve věku 74 let. Ve vězení a vězeňských nemocnicích strávil 40 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Simon Wilkinson/REX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907