Sérioví vrazi, kterým přálo štěstí: Yorkshirský rozparovač Peter Sutcliffe

06.02.2021 - Tomáš Kvapilík

Mají jiné pohnutky, používají odlišné zbraně a pochází z různých prostředí. Jedno ale mají sérioví vrazi společné: náhoda jim vždy hraje dlouho do karet. Bez ní by zkrátka nemohli beztrestně vraždit mnoho let

<p>Sutcliffovi nedělalo problém chovat se zdvořile a nenápadně, také proto tak dlouho unikal polapení. Na snímku Sutcliffe přiváděný k soudu v Dewsbury.</p>

Sutcliffovi nedělalo problém chovat se zdvořile a nenápadně, také proto tak dlouho unikal polapení. Na snímku Sutcliffe přiváděný k soudu v Dewsbury.


Reklama

Zatímco mánii po koncertech Beatles v Anglii pozvolna střídá první vlna punku, anglické dívky žijí ve strachu. Necelých sto let po řádění Jacka Rozparovače se objevuje jeho následovník. V noci stíhá osamocené mladé ženy, většinou prostitutky, které nejdřív omráčí kladivem a poté rozpárá nožem či naostřeným šroubovákem. Pouze místo londýnské čtvrti řádí v hrabstvích Yorkshire a Lancashire na severu Anglie.

Yorkshirský rozparovač

  • Jméno: Peter Sutcliffe (1946–2020)
  • Oběti: 13 prostitutek a mladých žen
  • Způsob vražd: umlácení kladivem, ubodání nožem či šroubovákem

Peter Sutcliffe, jak se Yorskhirský rozparovač jmenuje, si své první oběti vyhlédl v roce 1975. První dvě ženy útok kladivem přežily, další tři to štěstí neměly. Městem Leeds a jeho okolím se začala šířit panika. Nejdřív mezi prostitutkami, které se hromadně stěhovaly desítky kilometrů daleko. Po pátém útoku, jemuž podlehla šestnáctiletá prodavačka, byly vyděšené všechny ženy. V roce 1978 už Yorkshirským rozparovačem žila celá Anglie. Na pátrání po něm se podílelo více než dvě stě detektivů, zprávy s různými hypotézami plnily noviny každý den

Sutcliffovo dopadení pravděpodobně oddálilo několik nešťastných náhod a chyb vyšetřovatelů. Několik měsíců se například kriminalisté zabývali nahrávkou a dopisy, o nichž byli přesvědčení, že je psal vrah z Yorkshiru. Po zatčení Sutcliffa se ukázalo, že byly falešné. Jejich skutečný pisatel John Humble byl v roce 2006 odsouzen k osmi letům vězení za úmyslné maření vyšetřování.

Zmařené stopy

Jindy se podařilo policistům nalézt horkou stopu, ale nedokázali ji využít. V peněžence jedné z obětí třeba našli nově vytisknutou bankovku, na základě níž vytipovali osm tisíc místních zaměstnanců, kterým by mohla patřit. Mezi nimi i Sutcliffa, řidiče z blízké továrny. Po výslechu ho však pustili. Nakonec se někde mezi úřednickými lejstry ztratilo i udání, které anonymně poslal podezřívavý Sutcliffův přítel. 

To bylo jen pár týdnů před tím, než policejní hlídka zadržela v roce 1980 Sutcliffa při běžné kontrole s prostitutkou v autě. Po několika dnech vyšetřování se přiznal ke třinácti vraždám a sedmi pokusům o vraždu. Celý soudní proces se obhajoba snažila svést Sutcliffovy činy na jeho psychickou poruchu, což se nakonec povedlo. Poté, co mu lékaři diagnostikovali schizofrenii, se přesunul z vězení do Broadmoorské nemocnice a nechal si úředně změnit jméno na Petera Coonana. Soud jej potrestal 20 souběžnými tresty doživotního vězení za třináct vražd a sedm pokusů o ně.

TIP: Jack Rozparovač: Deset týdnů, které otřásly Londýnem

V posledních letech trpěl Sutcliffe zdravotními problémy – byl obézní a měl cukrovku. Loni na podzim byl hospitalizován kvůli podezření na infarkt. Zemřel loni v listopadu na komplikace způsbené onemocněním codid-19 ve věku 74 let. Ve vězení a vězeňských nemocnicích strávil 40 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Simon Wilkinson/REX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907