Sérioví vrazi, kterým přálo štěstí: Rostovský řezník Andrej Čikatilo

13.02.2021 - Tomáš Kvapilík

Přestože měl na svém kontě už desítky znásilněných a znetvořených dětí, sovětská cenzura se snažila řádění Andreje Čikatila ututlat. Sadistické vraždy totiž byly výhradně projevem prohnilé společnosti kapitalismu…

<p><strong>Andrej Čikatilo</strong> vraždil v letech 1978 až 1990, na konto si připsal nejméně 52 obětí, mezi nimi i sedmiletého chlapce. | <em>zdroj: Profimedia</em></p>

Andrej Čikatilo vraždil v letech 1978 až 1990, na konto si připsal nejméně 52 obětí, mezi nimi i sedmiletého chlapce. | zdroj: Profimedia


Reklama

Propastný rozdíl mezi Západem a Východem se před pádem železné opony projevoval také v přístupu k vyšetřování sériových vražd. V Anglii a Americe sledovala média každý krok detektivů, podobizna vraha se šířila mezi lidmi. V Sovětském svazu měl rostovský řezník Andrej Čikatilo na svém kontě už desítky znásilněných a znetvořených dětí, veřejnost však o jeho řádění věděla pramálo. Státní cenzura se snažila vše ututlat, protože sadistické vraždy byly vždy považovány za projev prohnilé společnosti kapitalistických zemí a jejich spojování se Sovětským svazem režim nemohl potřebovat.

Rostovský řezník

  • Jméno: Andrej Čikatilo (1936–1994)
  • Oběti: 53 dětí a žen, sám jich uváděl 56
  • Způsob vražd: uškrcení či ubodání po znásilnění

Hon na vraha dětí a mladých žen z okolí ukrajinského města Rostov na Donu trval celkem dvanáct let. Začal v roce 1978, kdy Čikatilo znásilnil a ubodal devítiletou holčičku. Jeho vražedné choutky v průběhu času kulminovaly. V jediném měsíci roku 1984 stihl zavraždit osm lidí. Zpravidla si vyhlédl dítě na zastávce a odlákal je na odlehlé místo, do lesa či opuštěného domu. Některé oběti vykuchal, jiným odřízl kus těla a doma jej snědl, jedno tělo se našlo s vykousnutým jazykem. Jak Čikatilo později přiznal u výslechu, vraždění ho vzrušovalo.

Najděte ho. Hned!

V polovině osmdesátých let už fungoval speciální vyšetřovací tým, který měl jasný úkol z nejvyšších míst: přinést okamžité výsledky. Policisté prověřili desítky tisíc lidí. Jejich výslechy byly tvrdé, podezřelé při nich i mučili. Také proto se k Čikatilovým vraždám doznalo mnoho nevinných mužů. Jeden z nich, Alexandr Kravčenko, byl dokonce popraven

Detektivům ztěžovala práci jedna pozoruhodná okolnost. Když už Čikatila v roce 1984 dopadli, jeho krevní skupina totiž neodpovídala krevní skupině zjištěné z biologickch stop (sperma, sliny, krev) na místech vražd. Soudci ho proto nemohli usvědčit. Jak se později ukázalo, Čikatilo patřil k malému procentu populace – tzv. nevyměšovačům, jejichž tělesné tekutiny neobsahují látky, podle nichž se dá poznat krevní skupina.

V roce 1990 se úsilí o dopadení rostovského řezníka vyplatilo. Jeden z mnoha hlídkujících policistů v civilu přistihl Čikatila těsně po jeho poslední vraždě. Nyní už nemohl uniknout trestu. Přestože existovalo jen málo přímých důkazů a vraždící maniak dlouho zapíral, nakonec podlehl, když mu psycholog přednesl roky vytvářený psychologický profil jeho samého. Rozplakal se a přiznal se k šestapadesáti vraždám, přičemž kriminalisté mu jich připisují o tři méně. Popraven byl střelou do hlavy v únoru 1994.

TIP: Sériový vrah Ed Gein: Kdo byl skutečný Buffalo Bill z Mlčení jehňátek?

Nevídaným dramatem byl i tříměsíční soudní proces. Čikatilo jej strávil zavřený v kleci. Choval se totiž jako šílenec – při přelíčení pořvával nesmyslné věty a ukazoval genitálie. Klec ho také chránila před útoky lidí přihlížejících soudu. Do soudní síně měli vstup jen nejbližší příbuzní obětí a mnoho z nich při naturalistickém popisování Čikatilových otřesných činů omdlévalo.

Čikatilo, původně učitel a později firemní zásobovač, byl v jednom ohledu mezi sériovými vrahy výjimkou. Nežil totiž samotářsky. Měl ženu a zplodil dvě děti. Jeho žena se při soudu dušovala, že o zvěrstvech svého muže neměla ponětí. Jeho syn Jurij ještě dlouho po popravě prohlašoval, že jeho otec byl nevinný a stal se obětí vykonstruovaného procesu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907