Smrt za odbyté dvoření: Drsná pravidla pavoučího sexu

Páření australských snovaček Hasseltových probíhá podle drsných pravidel – vítězný sameček při něm končí jako potrava

17.07.2023 - Marek TeličkaNa zajímavé sexuální chování u snovačky Hasseltovy (Latrodectus hasselti), jedovatého pavouka z čeledi snovačkovitých žijícího v Austrálii, přišli vědci z univerzity v kanadském Torontu. Zjistili, že samečkům hrozí smrt, pokud si samičku nenamlouvají alespoň 100 minut. Kanibalistické samičky, které jsou větší než samečci, líné nápadníky jednoduše zabijí.

Druhým překvapivým zjištěním bylo chování slabších samečků, o které nebyl mezi samičkami velký zájem. Tito neúspěšní jedinci si dokázali se svým hendikepem poradit: využili připravenosti samičky, které se již delší dobu dvořil jiný nápadník, a bez okolků se s ní spářili.

Zdá se, že samičky nedokáží či nechtějí tento „podvod“ odhalit, a tak často dochází ke zneužití reprodukčních snah samečka, který vynakládá velké úsilí, aby upoutal svou partnerku. Současně je tak zmařen výběr samečka vhodného k páření a slabším jedincům je umožněno dále se rozmnožovat.

TIP: Pavoučí pospolitost: Výhody a úskalí života v pavoučí kolonii

Proces páření má ale i pro úspěšného samečka drsný konec. Během páření provede sameček jakési „salto mortale“, kterým nastaví svůj zadeček přímo před samiččina klepítka s jedovými žlázami. Samice začne požírat samce ještě během páření. Ten se tím nenechá vyrušit a makadly dál vnáší do samiččiných pohlavních orgánů spermie. Tím, že se nabídne své partnerce jako pokrm, získá dodatečný čas pro páření a zvýší tak své šance na zplození početnějšího potomstva


Další články v sekci