Smrtící kopyta žiraf: Dokážou zabít konkurenta i útočícího lva

11.07.2022 - Marek Telička

Žirafy patří mezi mírumilovné býložravce, přesto ale existují situace, kdy se ani ony boji nevyhnou...

<p>Údery jsou vzhledem k délce krku a hmotnosti žiraf nesmírně silné a například po ráně do hlavy může dojít k omráčení nebo smrti. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Údery jsou vzhledem k délce krku a hmotnosti žiraf nesmírně silné a například po ráně do hlavy může dojít k omráčení nebo smrti. (foto: Shutterstock)


Reklama

Odborné odhady říkají, že v Africe v současnosti žije kolem 110–150 tisíc kusů žiraf. Zhruba dvě třetiny tohoto počtu se nacházejí v Keni, Tanzánii a Botswaně. Jestliže sem někdy pojedete na safari, asi sotva nejvyšší suchozemské tvory naší planety přehlédnete. Samice měří až 4,5 metru, samci jsou ještě o metr vyšší a v některých případech váží až 1 800 kilogramů.

Nebojácní býložravci

Vzhledem k velikosti těchto tvorů je jejich jediným přirozeným nepřítelem lev. I lví smečka si ovšem počíná při napadení žirafy obezřetně a především se snaží srazit vyhlédnutou kořist k zemi. Mocnou zbraní tohoto zvířete jsou totiž kopyta a jeden dobře mířený kopanec dospělé žirafy dokáže bez problémů rozdrtit lví lebku nebo přerazit páteř. Mírumilovní sudokopytníci ovšem potyčky se lvy z pochopitelných důvodů nevyhledávají a raději volí útěk. Ačkoli jejich tělo není uzpůsobeno k běhu na dlouhé vzdálenosti, krátkodobě dokážou vyvinout rychlost až 55 km/h.

Existují ale situace, kdy se i tito jinak mírumilovní býložravci soubojům nevyhnou. V době páření dochází mezi samci k častému měření sil, které má silnějšímu zjednat právo na samici. Sokové se nejprve pokoušejí jeden druhého zastrašit – vyzývavě stojí proti sobě, nebo se obcházejí v kruzích a měří sílu protivníka. Když zastrašovací taktika selže, může začít souboj, při němž samci zpočátku používají krky zkřížené do tvaru písmene X k přetlačování.

TIP: Souboj žirafích samců: Rivalita mezi něžnými obry

V případě, že ani v první „ostré“ fázi střetu žádný z bojovníků nevyklidí pozice, přijde na řadu hlava, a to doslova. Oba do sebe začnou hlavami tlouct a snaží se zasáhnout protivníka do hrudi nebo do krku. Údery jsou vzhledem k délce krku a hmotnosti zvířat nesmírně silné a například po ráně do hlavy může dojít k omráčení nebo smrti. Rány mohou také poškodit některé vnitřní orgány.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907