Je to smůla. Mořským ptákům voní plasty stejně, jako jejich oblíbená strava
Odborníci odhadují, že do roku 2050 budou prakticky všichni mořští ptáci plní plastu. Žerou ho jako smyslu zbavení. Je ale otázkou, proč?
Podle vědců Kalifornské univerzity v Davisu je problém nejspíš v tom, že plasty mořským ptákům neodolatelně voní. Viníkem přitom není samotný plast, nýbrž řasy, které tento plast v moři porůstají.
TIP: Oceán je plný odolného plastu. Co z něj vyrábět palivo?
Tyto řasy totiž uvolňují chemickou sloučeninu síry – dimetylsulfid. Stejnou látku uvolňují i řasy pojídané krilem a dalšími mořskými živočichy, kteří jsou potravou mořských ptáků. Nešťastnou souhrou okolností tedy plast voní ptákům jako jídlo. A to je pro mnohé z nich smrtící.
IFL Science, Science Advances
VesmírMlhovina v Andromedě
Galaxie M31 je od Země vzdálena 2,54 milionu světelných roků. V průměru měří 220 tisíc světelných let, tudíž je za dobrých podmínek viditelná jako mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy – odtud používané označení „mlhovina v Andromedě“. Na základě nových poznatků bylo v roce 2010 potvrzeno, že M31 vznikla jako důsledek srážky dvou menších útvarů zhruba před osmi miliardami let: Dokládají to dvě černé díry v jejím středu. Kolize galaxií – tzv. galaktický kanibalismus – představovaly v minulosti jeden z mechanismů, jak se utvářely velké hvězdné ostrovy.