Smrtící vrtule: Jsou větrné elektrárny skutečně nebezpečné pro ptáky?

06.11.2022 - Barbora Jelínková

Jak nebezpečné jsou větrné turbíny pro ptáky? A jaká existují řešení pro minimalizaci úmrtí opeřenců?


Reklama

Podle nedávné studie zabijí lopatky větrných elektráren jen ve Spojených státech 1,17 milionu opeřenců ročně. Španělská ornitologická společnost v Madridu zase odhaduje, že 18 000 španělských větrných turbín může ročně zabít 6 až 18 milionů ptáků a netopýrů. V některých větrných parcích se proto snaží smutnou statistiku zvrátit. Například na norském ostrově Smøla natřeli lopatky turbín kontrastní černou barvou, což pomohlo meziročně snížit úmrtnost opeřenců – především dravců – až o 72 %.

TIP: Které země Evropy patří mezi špičku ve využívání větrné energie?

Americký startup IdentiFlight zas do větrného parku ve Wyomingu nainstaloval kamerový systém, a jakmile umělá inteligence zaznamená letící hejno, případně jednotlivce, chod turbín na čas zastaví. Výsledky jsou přitom dokonce ještě slibnější: Díky senzorům schopným identifikovat různé druhy ptáků na základě desítek milionů snímků v databázi klesly počty ptačích obětí o 82 %.

Odhadovaný počet usmrcených ptáků v USA každý rok
Větrné turbíny (2020)1,17 milionu
Větrné turbíny (2050)2,22 milionu
Telekomunikační věže5 milionů
Automobily60 milionů
Pesticidy67 milionů
Budovy100 milionů
Kočky365 milionů

Zdroj dat: A. Manville, US Fish and Wildlife Service/American Bird Conservancy/Cornell Lab of Ornitology/EIA

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907