Sňatková politika Otce vlasti: Smírčí role Elišky Pomořanské

10.08.2016 - Lenka Peremská

Český král se nerozpakoval uzavírat výhodné sňatky


Reklama

Přestože Anna Svídnická byla výrazně mladší než její manžel, ani ona Karla IV. nepřežila. Při porodu třetího dítěte společně s ním zemřela a následovala tak podobný osud svých předchůdkyň.

Rozbouřená Evropa

V době smrti třetí císařovy manželky se politická situace ve střední Evropě velmi změnila. Proti stabilní Lucemburkově vládě se utvořila silná opozice, která hrozila dokonce válečným střetnutím. Obratná Karlova předvídavost však hrozbě čelila s nadhledem a díky příhodnému sňatku s Eliškou Pomořanskou se mu podařilo katastrofu zcela odvrátit. Přitom se původně zdálo, že nový svazek římského císaře s nepříliš známým a mocným rodem bude jen jakýmsi bezúčelným plácnutím do vody. 

Teprve šestnáctiletá Eliška byla dcerou pomořanského a štětínského vévody Bogislava a Alžběty, dcery polského krále Kazimíra. Tak se jedním tahem dostal do dalšího příbuzenského svazku nejen s méně známým vévodou, ale i s polským králem, který dosud vystupoval jako odpůrce lucemburské politiky. Bylo to již vskutku potřeba. Už několik let se Karel IV. svářil se svým zetěm Rudolfem IV. Habsburským, jemuž na pomoc přispěchala koalice v podobě uherského krále Ludvíka a polského Kazimíra. Vpád velkého vojska na české pomezí byl na spadnutí. Velkolepá svatba v Krakově roku 1363 však veškeré dřívější spory zažehnala a Karel IV. s pomocí Elišky Pomořanské zase jednou bez úhony vyvázl.

Navíc manželství bylo prý šťastné a velmi plodné a Eliška Pomořanská jako jediná ze čtyř Karlových žen českého krále přežila. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 1/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907