Snímky z nebeských výšin: Letecký průzkum za 2. světové války (2)

Znát včas sílu a pozice nepřítele patří ke klíčovým výhodám každého velitele. Výjimkou nebyla ani druhá světová válka, během níž došlo k bouřlivému rozvoji leteckého průzkumu

26.12.2021 - Miroslav Mašek



RAF používala v počátcích leteckého snímkování obstarožní kamery F8 z roku 1919 spolu s modernějším, lehčím a menším typem F24. „Čtyřiadvacítka“ disponovala fimem pro 250 snímků čtvercového formátu, přičemž rychlost závěrky šla regulovat od setiny do tisíciny vteřiny. Původně se přístroj montoval přímo do trupu, během války vznikla kamera pro ruční držení se dvěma madly nebo motorkem poháněná verze pro noční snímkování.

Předchozí část: Snímky z nebeských výšin: Letecký průzkum za 2. světové války (1)

Uplatňoval se též větší model F52 a Britové neváhali používat ani kvalitnější kamery Zeiss ukořistěné ze sestřelených strojů Luftwaffe. S touto technikou se Sidney Cotton – velitel jednotky No. 1 Photographic Development Unit, zaměřil mimo jiné na vyhodnocování rozsahu škod způsobených nálety RAF. Kromě snímků z upravených stíhaček využíval záběrů pořízených přímo z palub bombardérů zapojených do útoků.

Výlet nad Ázerbájdžán

Kvalita fotografií i metodický přístup umožnily brzo zjistit, že denní nálety absolutně selhávají a většina bombardérů se ani nepřiblíží k cílům. Toto prozření mělo dalekosáhlé následky. Velitelé jednak požadovali zevrubnější průzkum před i po misi, jednak šlo – spolu s těžkými ztrátami způsobenými německými stíhačkami – o hlavní důvod přesunu náletů na noc.

Aby ukázal vojákům, že jeho koncepce průzkumu je správná, neváhal Cotton pouštět se do dobrodružných misí. Roku 1940 kupříkladu ve vlastním stroji Lockheed 12A uskutečnil průzkumný přelet nad Ázerbájdžánem. Neortodoxním chováním vzbuzoval na mnoha místech odpor, jenže zároveň budil úžas svými výsledky.

Sdílení zkušeností

Fotografické techniky zavedené u PDU (záhy přejmenované na PRU neboli Photographic Reconnaissance Unit) předstihly svou dobu. Cotton prosazoval užívání vysokorychlostního stereoskopického snímkování z maximálních výšek, které Britům dovolilo odhalit řadu strategických objektů třetí říše. V pozdější fázi války tato technologie kupříkladu pomohla určit velikost odpalovacích ramp letounových střel V-1 i způsob jejich vypouštění.

TIP: Neohrožení obránci letišť: Regiment Královského letectva

Neustálé Cottonovy střety s úřednickým aparátem však v červnu 1940 způsobily jeho odvolání. Pravděpodobně se tak stalo proto, že z Francie přepravoval na ostrovy při tajných misích nejen britské agenty, ale i význačné podnikatele, kteří mu zaplatili. Zatímco Cotton až do konce války působil jako neoficiální konzultant Royal Navy, PRU – nyní již ze základny Benson – pokračovala v práci a rozrostla se na pět specializovaných jednotek. Do roku 1941 RAF vybudovalo i podpůrná oddělení zaměřená na vyhodnocování získaných snímků.

Pokračování: Snímky z nebeských výšin: Letecký průzkum za 2. světové války (3) (vychází v neděli 2. ledna)


Další články v sekci