Sochy moai na Velikonočním ostrově: Blížíme se k vyřešení záhady?

Podle nového výzkumu bylo úkolem soch moai zajistit úrodu, která byla nezbytná pro přežití

20.12.2019 - Stanislav MihulkaRapa Nui, čili Velikonoční ostrov, je domovem podivuhodných moai, svérázných a masivních soch, které jsou k vidění na řadě míst po celém ostrově. Jejich existence je důkazem velikosti ducha dávných lidí a zároveň také představuje jednu z velkých záhad, na jejichž vysvětlení archeologie ještě zatím pracuje. Proč obyvatelé Velikonočního ostrova tyto sochy vlastně stavěli? 

Američtí odborníci nedávno detailně prozkoumali místo, které hrálo při stavbě soch moai klíčovou roli. Jde o lom Rano Raraku, odkud pochází asi 95 procent z více než tisícovky moai, které jsme na Velikonočním ostrově objevili. Badatelé nakonec dospěli k závěru, že sochy moai měly zajistit úrodnou půdu a přispět k záchraně lidí v těžkých časech před smrtí hlady.

TIP: Mlčení kamenných obrů: Kdo postavil sochy moai na Velikonočním ostrově?

Ukázalo se totiž, že stavitelé moai v prostoru lomu Rano Raraku pěstovali banány, taro nebo batáty. Dlouhodobé práce v lomu na výrobě soch, společně se zdejším zdrojem sladké vody, podle všeho vytvořily nejúrodnější půdu na celém Velikonočním ostrově, právě v tomto lomu. Proto místní lidé podle vědců spojili moai s úrodou, která pro ně byla kriticky důležitá. Přítomnost těchto soch měla zajistit dostatek jídla.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Easter Island Statue Project


Další články v sekci