Sociální média, mobily nebo televize nevyvolávají psychické problémy teenagerů

07.05.2021 - Stanislav Mihulka

Rozsáhlý výzkum nenašel souvislost mezi používáním „osobních“ technologií teenagery a jejich duševní kondicí

<p>Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.</p>

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.


Reklama

Tvrzení, že nové technologie a zejména sociální média, jsou zodpovědné za zhoršování duševního zdraví mladých lidí, se v dnešní době objevuje poměrně často. Podobně jako dřívější varování, že časté sledování televize zhoršuje zrak a způsobuje šilhavost, ale nemá oporu v datech. Ukazuje to i nový výzkum vědců z Oxfordu.

Odborníci britského Oxford Internet Institute uspořádali na toto téma rozsáhlý výzkum. Zahrnuli do něj celkem 430 561 teenagerů mladších patnácti let. Zjišťovali u nich, v jaké míře využívají „osobní“ technologie, včetně sledování televize, používání chytrého telefonu nebo aktivit na sociálních médiích, a zároveň sledovali jejich psychické obtíže.

Technologie a duševní kondice

Závěry rozsáhlého výzkumu ukazují, že užívání zmíněných „osobních“ technologií s duševními problémy teenagerů nijak významně nesouvisí. Vedoucí studie – experimentální psycholog a datový vědec Matti Vuorre sice připouští, že existuje jistá dílčí souvislost mezi používáním sociálních médií a emočními problémy, nepodařilo se ale mezi nimi prokázat příčinnou souvislost. Je podle něj možné, že lidé s emočními problémy zkrátka více využívají sociální sítě.

TIP: Mor elektronických zařízení: Mobily a počítače nás okrádají o štěstí

Autoři studie ale zdůrazňují, že to automaticky neznamená nezranitelnost psychiky teenagerů technologiemi. Už jen proto, že účastníci výzkumu podávali informace sami o sobě a jejich výpovědi mohou být zkreslené. Při používání technologií tak stále platí, že nejlepším přístupem je rozumná uměřenost.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907