Sociální média, mobily nebo televize nevyvolávají psychické problémy teenagerů

07.05.2021 - Stanislav Mihulka

Rozsáhlý výzkum nenašel souvislost mezi používáním „osobních“ technologií teenagery a jejich duševní kondicí

<p>Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.</p>

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.


Reklama

Tvrzení, že nové technologie a zejména sociální média, jsou zodpovědné za zhoršování duševního zdraví mladých lidí, se v dnešní době objevuje poměrně často. Podobně jako dřívější varování, že časté sledování televize zhoršuje zrak a způsobuje šilhavost, ale nemá oporu v datech. Ukazuje to i nový výzkum vědců z Oxfordu.

Odborníci britského Oxford Internet Institute uspořádali na toto téma rozsáhlý výzkum. Zahrnuli do něj celkem 430 561 teenagerů mladších patnácti let. Zjišťovali u nich, v jaké míře využívají „osobní“ technologie, včetně sledování televize, používání chytrého telefonu nebo aktivit na sociálních médiích, a zároveň sledovali jejich psychické obtíže.

Technologie a duševní kondice

Závěry rozsáhlého výzkumu ukazují, že užívání zmíněných „osobních“ technologií s duševními problémy teenagerů nijak významně nesouvisí. Vedoucí studie – experimentální psycholog a datový vědec Matti Vuorre sice připouští, že existuje jistá dílčí souvislost mezi používáním sociálních médií a emočními problémy, nepodařilo se ale mezi nimi prokázat příčinnou souvislost. Je podle něj možné, že lidé s emočními problémy zkrátka více využívají sociální sítě.

TIP: Mor elektronických zařízení: Mobily a počítače nás okrádají o štěstí

Autoři studie ale zdůrazňují, že to automaticky neznamená nezranitelnost psychiky teenagerů technologiemi. Už jen proto, že účastníci výzkumu podávali informace sami o sobě a jejich výpovědi mohou být zkreslené. Při používání technologií tak stále platí, že nejlepším přístupem je rozumná uměřenost.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907