Reklama


Solární Maroko: V Ouarzazate spustili největší solární elektrárnu světa

07.02.2016 - Stanislav Mihulka

Až bude pouštní termosolární elektrárna Ouarzazate kompletní, tak bude mít výkon 600 megawattů


Reklama

Poblíž marockého města Ouarzazate právě spustili první část termosolární elektrárny Noor-Ouarzazate. Až bude hotová, tak se bude rozkládat na ploše větší, než hlavní město Maroka Rabat s 1,7 miliony obyvateli. Po dosažení plného výkonu elektrárny by Maroko rádo vyváželo elektrickou energii do Evropy.

Zrcadla termosolární elektrárny soustřeďují energii Slunce do jediného místa, které se tak ohřeje na vysokou teplotu. Část elektrárny Noor 1, kterou tvoří celkem 500 tisíc zrcadel, a která má výkon 160 megawatt, osobně spustil marocký král Mohammed VI.

Elektrárna Noor 1 by měla zásobovat kolem milionu domácností a díky své technologii zvládne dodávat elektřinu 3 hodiny po západu Slunce. Její stavba doposud stála necelé 4 miliardy dolarů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CSPworld

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907