Sonda Cassini prozkoumala složení moří na Saturnově měsíci Titanu

05.05.2016 - Martin Reichman

Saturnův měsíc Titan se dost podobá naší planetě, má hustou atmosféru a velká moře na povrchu. Jaká tajemství skrývají moře na Titanu?


Reklama

Ze stovek měsíců v naší Sluneční soustavě je Saturnův Titan jediný, který má hustou atmosféru a kapalná moře na svém povrchu. Více než měsícům se tak podobá naší planetě. Kromě toho je zde i další podobnost – atmosféra Titanu se stejně jako ta pozemská sestává především z dusíku. Obsah dusíku v atmosféře Titanu je okolo 95 % (atmosféra Země je tvořena 78 % dusíku).

Na rozdíl od Země má ale Titan jen velmi malé množství kyslíku – zbývající část jeho atmosféry tvoří především metan a stopové množství dalších plynů, například etanu. Díky obsahu metanu a etanu mohou na chladném měsíci existovat kapalná uhlovodíková moře a jezera.

Rozsáhlá moře a velká jezera

Na Titanu existují tři rozsáhlá moře, přičemž všechny se nachází v blízkosti severního pólu měsíce. Velká moře jsou navíc obklopena několika dalšími rozsáhlými jezery a téměř 2 % z celkového povrchu Titanu tvoří kapalné plochy.

Přesné složení těchto moří zůstávalo dlouhou dobu tajemstvím. Vědci předpokládali, že největší zastoupení bude mít etan, vznikající štěpením metanu v atmosféře. Odpovědi přinesl až výzkum sondy Cassini, která v roce 2014 zmapovala oblast druhého největšího moře na Titanu - Ligeia Mare.

Data sondy Cassini ukázala, že velké kapalné plochy netvoří etan, ale především metan. Podle vědkyně Alice Le Gal z francouzské laboratoře LATMOS, která se na projektu mise Cassini podílí, je pravděpodobné, že za vysokým obsahem metanu stojí jeho doplňování ze zatím neznámých zdrojů, nebo naopak odebírání etanu.

Kromě otázky složení moře odhalila měření sondy Cassini i existenci usazených kalů bohatých na organické sloučeniny. Tyto organické kaly se nachází na dně Ligeia Mare a je pravděpodobné, že podobné to bude i u ostatních moří na Titanu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Space Science InstituteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907