Sonda Juno se naladila na zvláštní rádiové vlny vulkanického měsíce Io

28.07.2021 - Stanislav Mihulka

V magnetickém poli Jupiteru vznikají díky vulkanické aktivitě měsíce Io dekametrické rádiové vlny.

<p>Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.</p>

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.


Reklama

Planeta Jupiter má největší a také nejsilnější magnetické pole ze všech planet Sluneční soustavy – jeho zdroj je zhruba 20 000× silnější než zdroj magnetického pole Země a v závislosti na intenzitě slunečního větru může dosahovat až k oběžné dráze Saturnu. Je tak monumentální, že některé velké měsíce Jupiteru obíhají uvnitř jeho magnetického pole. Týká se to i měsíce Io, který je známý svou bouřlivou vulkanickou aktivitou. Io se totiž nachází v příboji rozbouřených gravitačních sil mezi Jupiterem a dalšími velkými měsíci. 

Vědci odhadují, že vulkány na Io každou sekundou vychrlí do vesmíru tunu plynů a prachu. Část tohoto materiálu se rozdělí na elektricky nabité ionty a elektrony, které pak padají na Jupiter. Procházejí přitom magnetickým polem Jupiteru, které urychluje elektrony směrem k pólům plynného obra. Během toho procesu dochází ke tvorbě zvláštních rádiových vln s vlnovou délkou desítek metrů, kterým se říká dekametrické (DAM, podle anglického Decametric radio emissions).

Zpěv Jupiterova měsíce

Meziplanetární sondě Juno, která operuje na oběžné dráze kolem Jupiteru, se podařilo tyto specifické rádiové vlny zaznamenat. Nyní je analyzují vědci z Goddardova kosmického střediska NASA a věří, že se jim z nich podaří vyčíst leccos zajímavého o magnetických polích Jupiteru.

TIP: Proč je Jupiterův měsíc Io plný sopek, které tryskají až 500 km nad povrch?

Badatelé se již mimo jiné dozvěděli, že elektrony, které jsou zodpovědné za dekametrické rádiové záření, vyzařují spoustu energie – mnohem více, než jsme si mysleli. Rozdíl odhadované a zjištěné intenzitě je podle vědců až 23násobný. Vědecká asistentka a přední členka vědeckého týmu analyzující záznam Yasmina Martos se přitom domnívá, že zmíněné elektrony nemusejí pocházet jen z vulkanické aktivity měsíce Io, ale také z dalších zdrojů, například z magnetosféry Jupiteru anebo ze slunečního větru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907