Sonda Mars Pathfinder přistála na Marsu

Sojourner -<p>Sojourner analyzuje pomocí spektrometru APXS kámen Yogi.</p>
Sojourner -

Sojourner analyzuje pomocí spektrometru APXS kámen Yogi.

4 . 7 . 1997

Reklama

4. července 1997 přistála po sedmiměsíční cestě sonda Mars Pathfinder na Marsu. Přistání se uskutečnilo v pánvi Ares Vallis, v oblasti zvané Chryse Planitia. Ke konečnému snížení přistávací rychlosti použili technici poprvé systém nafukovacích airbagů. Součástí výsadku byl i minirover Sojourner.

TIP: Průzkum Sluneční soustavy: Družice a roboti míří na Mars

Minirover měl hmotnost pouze 11 kg a pohyboval se na šesti kolech o průměru 13 centimetrů maximální rychlostí 60 centimetrů za minutu. Zastavil se během 83. solu, když prozkoumal terén do vzdálenosti 9,3 metru od místa přistání. Naposled se ozval v 87. solu 27. září 1997, kdy vyslal poslední z 550 snímků. Obě aparatury předaly dohromady 16 520 snímků a množství dalších měření. Přistávací část překonala plánovanou dobu činnosti na povrchu třikrát, minirover dvanáctkrát.

Mise za 265 miliónů amerických dolarů skončila značným technickým i vědeckým úspěchem, když se podařilo splnit a překročit většinu původních plánů. Získaná vědecká data umožnila poodhalit, že se v historii planety nacházelo období, které bylo teplejší a vlhčí než je tomu dnes a které umožnilo krátkodobou existenci tekuté vody na povrchu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Pilot lunárního modulu mise Apolla 11 – astronaut Edwin Aldrin během výstupu na povrch Měsíce.

Vesmír

Salony vytvářely kulturu, i zcela prázdné konverzace. Nakonec však přispěly k pádu monarchie.

Historie

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907