Sonda MAVEN slaví svůj první marsovský rok na oběžné dráze

05.10.2016 - Martin Reichman

Jeden marsovský rok odpovídá 1,88 roku pozemského a právě tak dlouho již na oběžné dráze rudé planety působí americká sonda MAVEN


Reklama

Sonda, která konstrukčně z části vychází ze sond Mars Reconnaissance Orbiter a Mars Odyssey je dílem společnosti Lockheed Martin Space Systems. Do vesmíru sonda odstartovala 17. listopadu 2013 z floridského Mysu Canareval.

Na oběžnou dráhu rudé planety sonda vstoupila o deset měsíců později – 22. září 2014. Za tuto dobu má na svém kontě množství zajímavých objevů - především v otázkách marsovské ionosféry a působení slunečního větru na povrch Marsu.

TIP: NASA věří, že družice MAVEN vyřeší největší záhadu Marsu: Kam zmizel život?

Na odpočinek se MAVEN ale rozhodně nechystá – NASA nedávno oznámila, že její mise bude prodloužena o další dva roky. Sonda tak pravděpodobně dostane příležitost oslavit i své druhé marsovské narozeniny.

Důležité objevy sondy MAVEN:

Reklama

  • Zdroj textu:

    lasp.colorado.edu

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907