Reklama


Sonda MRO má potíže: Přešla do nouzového režimu

19.02.2018 - Martin Reichman


Reklama

Říká se, že pokud chcete pobavit Boha, zmiňte se mu o svých plánech. A zdá se, že to platí i ve vesmíru. 9. ledna oznámila NASA další prodloužení mise sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Sonda, která působí na oběžné dráze Marsu od března 2006, již několikrát překročila původně plánovanou minimální životnost. Podle nových plánů NASA by měla úspěšná mise MRO pokračovat až do roku 2020

Součástí nového plánu mají být i změny týkající se využití některých přístrojů řídících sondy – namísto stárnoucích laserových gyroskopů a akcelerometrů chce NASA více využívat data ze star trackerů – speciálních vysokorychlostních fotoaparátů, sloužících pro správné vyhodnocení polohy sondy. Sonda MRO již absolvovala několik testů, které prokázaly, že si určením polohy vystačí se star trackery. Na plnou orientaci podle hvězd měla MRO přejít příští měsíc. Cílem nového nastavení je snaha o prodloužení životnosti z baterií.

TIP: Na oběžné dráze Marsu začíná být plno: Mohou se sondy srazit?

Necelý týden po odtajnění nových plánů ale přišla nečekaná komplikace – sonda MRO přešla do nouzového režimu. Podle vědců z JPL MRO sice komunikuje s řídícím střediskem na Zemi a udržuje bezpečnou a stabilní teplotu, dočasně ale pozastavila svá vědecká pozorování a další služby. Mimo jiné i komunikační rozhraní pro marsovské rovery.

Podle projektového manažera JPL Dana Johnstona nejspíš nejde o nic závažného, přesný důvod přechodu sondy do nouzového režimu ale vědci zatím neznají. Aktuálně probíhá kompletní diagnostika sondy. K plnohodnotné vědecké práci by se mohla MRO vrátit přibližně za týden. Pochopitelně pouze v případě, že se vědcům podaří odhalit příčinu současných potíží.

  • Zdroj textu:

    NASA, JPL,

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907