Sonda Spojených arabských emirátů poslala nejpodrobnější snímek Deimosu

Sonda Hope (Al-Amal) pořídila pozoruhodný snímek odvrácené strany marsovského měsíce

27.04.2023 - Stanislav MihulkaV létě 2020 vyrazila k Marsu pozoruhodná mise Vesmírné agentury Spojených arabských emirátů „Emirates Mars Mission“. Hlavní roli v této misi hraje sonda Hope (Al-Amal), která od února 2021 operuje na orbitě rudé planety, kde zkoumá především marsovskou atmosféru a počasí.

Loni v létě sonda podstoupila dílčí změnu oběžné dráhy, aby se mohla o něco více zaměřit na měsíc Deimos, který je menším a vzdálenějším z obou měsíců Marsu. Deimos měří v průměru zhruba 6,2 kilometru a oběhne rudou planetu asi za 30,3 hodin. Hope se při několika obletech Marsu dostala k Deimosu na vzdálenost zhruba 100 kilometrů a stala se tím pádem nejbližším lidmi vyrobeným objektem, jaký se kdy u Deimosu ocitl.

Deimos z rekordní blízkosti

Při jednom z těchto velmi těsných přiblížení sonda pořídila velmi cenný snímek, který je doposud nejdetailnějším snímkem Deimosu v historii průzkumu vesmíru. Snímek, kde je zachycena i část Marsu, přitom zobrazuje odvrácenou stranu Deimosu, která doposud nikdy nebyla prozkoumána ve větším rozlišení.

TIP: Sonda Spojených arabských emirátů Al-Amal zachytila polární záře Marsu

Dechberoucí snímek Deimosu je zároveň pouhou třešničkou na dortu pozorování, která sonda Hope zvládla. Operátoři sondy použili všechny hlavní přístroje sondy, včetně ultrafialového a infračerveného spektrometru, aby s nimi tento měsíc či spíše měsíček prozkoumali a dozvěděli se něco nového o jeho struktuře a složení. Výsledky tohoto výzkumu byly prezentovány na nedávné konferenci Evropské geofyzikální unie.


Další články v sekci