Soucit uprostřed krvavé války: Federico Claveria na Tinianu

06.02.2022 - Jiří Suchánek

<p>Snímek <strong>Federica Claveria</strong> a japonského chlapce zachycuje lidskost uprostřed krvavého konfliktu.</p>

Snímek Federica Claveria a japonského chlapce zachycuje lidskost uprostřed krvavého konfliktu.


Reklama

Štábní seržant (přibližně ekvivalent rotného) americké námořní pěchoty Federico Claveria podává skrz plot z ostnatého drátu čokoládu japonskému chlapci drženému v internačním táboře na ostrově Tinian, v Mariánských ostrovech. Snímek symbolizující lidskost uprostřed zuřícího konfliktu pořídil v srpnu 1944 desátník George Mattson, který sloužil stejně jako Claveria coby oficiální bojový fotograf námořní pěchoty.

Civilisté v internaci

Bitva o Tinian se odehrála mezi 24. červencem a 1. srpnem 1944 a na americké straně se jí účastnily především 2. a 4. divize námořní pěchoty. Střetnutí těžce dolehlo také na tamní japonské obyvatelstvo. Do 10. srpna bylo do internačních táborů nahnáno na 13 000 civilistů, dalších zhruba 4 000 osob do té doby spáchalo sebevraždu nebo zahynulo během bojů.

Federiku Claveriovi bylo v době japonského úderu na Pearl Harbor 33 let a byl pevně rozhodnut zapojit se do amerického válečného úsilí v řadách námořní pěchoty. Jelikož ale v té době neměl americké občanství, nemohl být odveden. Další překážkou se pak stala jeho barvoslepost.

TIP: V Hitlerově vaně: Válečná korespondentka Lee Miller

Claveria se ale nehodlal vzdát, a protože měl zkušenosti z filmového průmyslu, stal se nakonec oficiálním mariňáckým fotografem a filmařem. Sloužil u V. obojživelného sboru, válku přežil a 16. července 1946 byl z armády s poctami propuštěn. Zemřel 5. června 1994.

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií:

    Profimedia, koloroval Paul Raynolds
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907