Soukromý Einsteinův dopis se vydražil za 681 250 Kč

16.09.2017 - Vilém Koubek

Aukční dům Nate D. Sanders vydražil soukromý dopis Alberta Einsteina, v němž vědec varoval před Adolfem Hitlerem a blížící se válkou


Reklama

Bezmála 700 tisíc korun zaplatil v přepočtu nejmenovaný sběratel za dopis, který v roce 1938 odeslal světoznámý fyzik inženýru Micheleovi Bessovi. Einstein tak učinil po podpisu mnichovské dohody, podle níž muselo Československo postoupit svá pohraniční území Německu. Vědec na jeho stránkách kritizoval britskou „zaslepenost“ a varoval před zhoubným Hitlerovým vlivem na společnost.

V aukci byly i další dva dopisy slavného génia: V prvním z roku 1918 předvídal, že dostane Nobelovu cenu (získal ji v roce 1921), a ve druhém vysvětloval své politické postoje. Ani jeden se však neprodal.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: The Jerusalem PostDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907