Soukromý Einsteinův dopis se vydražil za 681 250 Kč

16.09.2017 - Vilém Koubek

Aukční dům Nate D. Sanders vydražil soukromý dopis Alberta Einsteina, v němž vědec varoval před Adolfem Hitlerem a blížící se válkou


Reklama

Bezmála 700 tisíc korun zaplatil v přepočtu nejmenovaný sběratel za dopis, který v roce 1938 odeslal světoznámý fyzik inženýru Micheleovi Bessovi. Einstein tak učinil po podpisu mnichovské dohody, podle níž muselo Československo postoupit svá pohraniční území Německu. Vědec na jeho stránkách kritizoval britskou „zaslepenost“ a varoval před zhoubným Hitlerovým vlivem na společnost.

V aukci byly i další dva dopisy slavného génia: V prvním z roku 1918 předvídal, že dostane Nobelovu cenu (získal ji v roce 1921), a ve druhém vysvětloval své politické postoje. Ani jeden se však neprodal.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: The Jerusalem Post

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907