Soukromý Einsteinův dopis se vydražil za 681 250 Kč

16.09.2017 - Vilém Koubek

Aukční dům Nate D. Sanders vydražil soukromý dopis Alberta Einsteina, v němž vědec varoval před Adolfem Hitlerem a blížící se válkou


Reklama

Bezmála 700 tisíc korun zaplatil v přepočtu nejmenovaný sběratel za dopis, který v roce 1938 odeslal světoznámý fyzik inženýru Micheleovi Bessovi. Einstein tak učinil po podpisu mnichovské dohody, podle níž muselo Československo postoupit svá pohraniční území Německu. Vědec na jeho stránkách kritizoval britskou „zaslepenost“ a varoval před zhoubným Hitlerovým vlivem na společnost.

V aukci byly i další dva dopisy slavného génia: V prvním z roku 1918 předvídal, že dostane Nobelovu cenu (získal ji v roce 1921), a ve druhém vysvětloval své politické postoje. Ani jeden se však neprodal.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: The Jerusalem PostDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907