Souostroví Galapágy: Živé muzeum evoluce

11.07.2020 - Dagmar Kulaviaková

Výprava na ekvádorské souostroví Galapágy znamená tak trochu cestu do pravěku. Místní odlehlé ostrovy jsou totiž mimo jiné domovem prehistoricky vyhlížejících ještěrů a obrovských suchozemských želv

<p>Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku <strong>leguán mořský</strong> <em>Amblyrhynchus cristatus.</em></p>

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.


Reklama

Galapágy leží v Tichém oceánu necelých tisíc kilometrů od pobřeží Ekvádoru. Souostroví tvoří celkem 120 ostrovů, jež se rozkládají po obou stranách rovníku, a od roku 1832 náleží právě zmíněné jihoamerické zemi. V roce 1535 objevil Galapágy španělský mořeplavec Tomáš z Berlanga. Souostroví se poté začalo říkat „želví“ kvůli obrovským želvám s podivně zahnutými krunýři (označovaly se starým španělským slovem galapogos, což také znamená sedlo).

Světové proslulosti dosáhlo souostroví až v první polovině 19. století. V roce 1835 totiž na ostrovy dorazil mladý britský přírodovědec Charles Darwin a zdejší unikátní fauna a flóra jej inspirovala k formulování evoluční teorie o vývoji druhů. 

Vzácné druhy zvířat a rostlin jsou ostatně hlavním lákadlem Galapág také dnes. Ze vzdálenosti jen několika metrů tu můžete pozorovat třeba největší suchozemskou želvu sloní, leguána galapážského, ptáka tereje modronohého nebo líně se protahujícího lachtana galapážského. Žije zde rovněž tučňák galapážský – jediný druh tučňáka, který se vyskytuje na severní polokouli. 

TIP: Přírodní poklady Galapág: Rituály na ostrovech věčného klidu

Galapágy jsou zajímavé i z geologického hlediska. Vznikly sopečnou činností, přičemž některé sopky jsou činné dodnes. Na první pohled vás upoutá především kráter sopky Sierra Negra, jeden z největších na světě. Černá lávová masa má téměř deset kilometrů v průměru a vulkán dal o sobě naposledy vědět v roce 2005.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sever Evropy čekají možná v budoucnosti vyšší srážky, ale střed a jih kontinentu budou stále víc vysychat.

Zajímavosti

Obraz Médúmské husy: nahoře malba husy velké a dvojice hus běločelých, vlevo dole vyhynulé bernešky a husa velká.

Věda

Odolnost Pernštejna prokázaná v roce 1645 přispěla k tomu, že byl hrad zařazen mezi udržované zemské pevnosti.

Historie
Revue

Zoologové zkoumali rovněž zobáky papuchalků severních (Fratercula arctica), mořských ptáků, kteří patří do čeledi alkovitých. Zobáky papuchalků mají při pohledu z boku tvar širokého trojúhelníku, ale zároveň jsou velmi úzké.

Příroda

Každá tečka představuje jednu supermasivní černou díru. | zdroj: LOFAR/LOL Survey (CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907