Žádné dobré zprávy: Rychlonozí gepardi se řítí vstříc svému vymření

28.12.2016 - Stanislav Mihulka

Počet gepardů v poslední době dramaticky klesá. Máme se obávat nejhoršího?

Gepardi -<p>Blíží se vymření nejrychlejších savců?</p>
Gepardi -

Blíží se vymření nejrychlejších savců?


Reklama

Gepardi štíhlí jsou známí jako nejrychlejší suchozemská zvířata světa. Mohou vyvinout rychlost až 100 kilometrů za hodinu a vzhledem ke schopnosti úžasným způsobem měnit zrychlení jsou považováni také za jedny z nejhbitějších savců. Ale ani to je možná nezachrání.

Podle nedávné zprávy Londýnské zoologické společnosti dnes zůstává na světě pouhých 7 100 gepardů a jejich počet neustále rychle klesá. Gepardi rovněž vymizeli na 91 procentech území, které obývali před rokem 1900. Dnes žijí na pouhých 725 tisících kilometrech čtverečních.

Například v Zimbabwe, kde je jejich populace dobře zdokumentovaná, došlo k dramatickému poklesu počtu gepardů v posledních 16 letech. V roce 2000 jich tam žilo 1 200, dnes jich je asi 170.

TIP: Nečekané oběti válek: Ve volné přírodě jsou tři poslední adaxové núbijští

Hlavní problém gepardů spočívá v tom, že k životu potřebují velký prostor. Proto jsou obzvláště citliví na ztrátu území, kde se mohou vyskytovat. 

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Zoological Society of London

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní tiskárna bankovek, které svým pojetím dosáhly vysoké úrovně, začala v Praze fungovat od roku 1928. Ražba nových mincí začala roku 1921.

Historie

Oční protézy se dělají ze skla či akrylu, ale v budoucnu zřejmě budou vznikat na 3D tiskárnách.

Zajímavosti
Revue

Snímek z kosmologické simulace objektu označovaného jako Lyman-alpha blob zachycuje rozložení plynu uvnitř hala tvořeného temnou hmotou. V nitru systému se nacházejí dvě galaxie s prudkým vývojem nových hvězd, obklopené horkým plynem a mnoha menšími satelitními ostrovy

Vesmír

Veřejnosti nepřístupné části jeskyně Prometheus mají bohatou výzdobu.

Příroda

Vlaky projíždějící Chicagem po typických estakádách jste mohli vidět v mnoha filmech. | zdroj: Wikipedia (autor neznámý CC BY 2.5)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907