Špatné zprávy pro pijany: Alkohol urychluje biologické stárnutí

29.07.2022 - Stanislav Mihulka

Podle nového výzkumu alkohol zkracuje telomery, koncové části chromozomů, které představují klíčový mechanismus stárnutí. Pijani se tím okrádají o kus života

<p>Pití alkoholu vede ke zrychlenému stárnutí přímo na buněčné úrovni. <em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Pití alkoholu vede ke zrychlenému stárnutí přímo na buněčné úrovni. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Alkohol je jednou z nejvíce užívaných návykových látek, takže se rozhodně vyplatí detailně znát jeho účinky na lidské zdraví. Leccos už o alkoholu víme, může například trvale poškozovat DNA, vyvolávat rakovinu, snižovat duševní schopnosti a zmenšovat mozek. 

Podle nového výzkumu týmu, který vedli odborníci britské Oxfordské univerzity, pití alkoholu vede ke zrychlenému stárnutí přímo na buněčné úrovni. Projevuje se to rychlejším zkracováním telomer, koncových částí chromozómů, které se jinak zkracují při každém dělení buňky. Ačkoliv detaily stále nejsou příliš jasné, kratší telomery znamenají kratší život.

Alkohol a telomery

Anya Topiwala a její kolegové zpracovali data o více než 245 tisících lidí, která pocházejí z projektu „UK Biobank“ a obsahují i délku telomer. Jejich výsledky ukázaly těsnou souvislost mezi intenzivním pitím alkoholu a kratšími telomerami. Lidé, kteří vypijí více alkoholu, než odpovídá 11 sklenicím vína týdně, mají telomery kratší, jako by přišli o tři roky života.

TIP: Láhev vína týdně zvyšuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny podobně jako 10 cigaret

Naše výsledky podporují představu, že alkohol, obzvláště při nadměrném pití, přímo ovlivňuje délku telomer,“ potvrzuje Topiwala. „Kratší telomery jsou rizikovým faktorem, který zřejmě zvyšuje hrozbu výskytu závažných nemocí typických pro stáří, jako je například Alzheimerova choroba.“ Badatelé rovněž zjistili, že záleží na množství vypitého alkoholu. Proto má podle nich smysl pro zdraví i pouhé omezení spotřeby alkoholu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907