Speciální záchranářské drony budou varovat australské plavce před žraloky

02.11.2017 - Stanislav Mihulka

Drony vidí žraloky lépe než lidé. V budoucnu budou hlídkovat nad pobřežím Austrálie

Shark Spotter - Všímavý dron ohlídá žraloky ve vodách kolem Austrálie
Shark Spotter - Všímavý dron ohlídá žraloky ve vodách kolem Austrálie

Reklama

Inženýři Ripper Group z australského Nového Jižního Walesu spojili síly s místními záchranáři surfařů a vyvíjejí unikátní drony Shark Spotter, které budou nepřetržitě hlídkovat a zachraňovat plavce před žraloky.

Jejich předchůdci, drony Little Ripper, už mají nalétáno ve službě mnoho hodin. Pomáhají lidem v nesnázích, ať už v moři anebo na pláži. V případě potřeby shazují záchranné vybavení, jako jsou nafukovací vesty, píšťalky nebo elektromagnetická zařízení pro odpuzování žraloků.

TIP: Jak na žraloky? Austrálie nasazuje pokročilé sonary a drony

Drony Shark Spotter budou vybaveny přístroji a algoritmy, které jim umožní automaticky pátrat po žralocích v blízkosti surfařů. Až bude jejich vývoj dokončen, tak budou samy vyhodnocovat záběry kamer v reálném čase a reagovat na přítomnost nebezpečného žraloka. Útoky žraloků na lidi jsou sice vzácné, ale plavci a surfaři se teď každopádně budou cítit bezpečněji.

  • Zdroj textu:

    Little Rippers

  • Zdroj fotografií: Little Rippers

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907