Spirálová věž má být první klimaticky neutrální výškovou atrakcí

09.09.2020 - Martin Reichman

Nizozemské konsorcium společností navrhlo ambiciózní městskou dominantu. Jejich Spirálová věž má být první klimaticky neutrální městskou atrakcí


Reklama

Po vzoru Londýnského nebo Dubajského oka má i navrhovaná Spirálová věž nabízet nerušený 360° výhled na město z takřka ptačí perspektivy. Koncept počítá s celkovou výškou v rozsahu od 60 do 150 metrů v závislosti na zadání. Vyhlídková věž má být vybavena 16 kabinami pro až 12 cestujících, které by ve spirále „putovaly“ kolem osy věže. Jedna vyhlídková trasa by měla trvat od tří do desíti minut. Okna kabin mají cestujícím zobrazovat informace o městských pamětihodnostech a historii města prostřednictvím rozšířené reality.

TIP: Nová dominanta Sydney: 40patrový eko-mrakodrap ze dřeva, skla a oceli

Důležitým parametrem navrhované stavby je její ekologický provoz – ocelová konstrukce věže umožňuje autonomním kabinám rekuperaci elektrické energie, kterou mají zajišťovat integrované solární panely. Stavba má být navíc doplněna o „zelené“ vertikální zahrady a větrný mlýn.

Kde (a zda vůbec) bude Spiral Tower stát není zatím jasné – nizozemští projektanti se svým návrhem oslovili několik měst z celého světa. Je tak možné, že se ekologická spirálová věž stane v různých podobách dominantou více míst. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907