Spolčení s ďáblem: Využití nacistických zločinců za studené války (4. část)

07.04.2016 - Vladimír Černý

Vytváření poválečné německé armády by bylo nemožné bez účasti vysokých důstojníků ozbrojených složek Třetí říše


Reklama

Velmi důležitý byl také podíl řady bývalých důstojníků Wehrmachtu, Luftwaffe i Kriegsmarine na budování ozbrojených složek SRN. Jednalo se přitom v řadě případů o muže, kteří by své vysoké funkce za druhé světové války nemohli získat, pokud by nebyli spjati s nacistickou ideologií. Už samotný název Bundeswehr se zrodil v hlavě někdejšího generála tankových vojsk Hasso von Manteuffela, který mimo jiné velel 5. tankové armádě během ofenzivy v Ardenách v prosinci 1944.

Vysoké funkce také zastávali bývalý generálporučík Wehrmachtu Adolf Heusinger, jenž byl v letech 1957–61 prvním generálním inspektorem Bundeswehru. Někdejší náčelník štábu skupiny armád B bojující roku 1944 na západní frontě generálporučík Hans Speidel velel v letech 1957–1963 silám NATO ve střední Evropě. Oba svou dlouholetou službu nacistickému režimu alespoň částečně rehabilitovali tím, že byli podezřelí z účasti na přípravách spiknutí s cílem odstranit Hitlera 20. července 1944 a gestapo je věznilo.

Esa budují poválečné letectvo a námořnictvo

Letecké síly pomáhala budovat řada bývalých es Luftwaffe, z nichž lze jmenovat třeba Adolfa Gallanda, či Ericha Hartmanna.

Také v řadách Bundesmarine sloužili významní účastníci druhé světové války. Patřili k nim například admirál Bernhard Rogge, který jako velitel pomocného křižníku Atlantis potopil řadu spojeneckých lodí, bývalá ponorková esa Otto Kretschmer, Erich Topp a další.

Kontroverzní byl bezesporu také zákon z roku 1957, který vojákům Bundeswehru umožňoval nošení všech stupňů vysokého válečného vyznamenání rytířského kříže, pouze hákový kříž v jeho středu byl nahrazen dubovými listy.

Využití nacistických zločinců za studené války

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE Speciál – Studená válka

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907