Stále hladové neurony: Kolik energie vyžaduje myšlení?

27.10.2021 - Barbora Jelínková

Lidský mozek je v poměru ke svému podílu na celkové hmotnosti organismu suverénně největším konzumentem kalorií


Reklama

Mozek průměrného člověka spotřebuje až pětinu denního energetického příjmu. Orgán vážící sotva půldruhého kilogramu je tak v poměru ke svému podílu na celkové hmotnosti organismu suverénně největším konzumentem kalorií. Energii spaluje dokonce i ve chvílích, kdy člověk nevyvíjí žádnou činnost, a to v zájmu zachování základních životních funkcí. Dvě třetiny jeho energetického „rozpočtu“ přitom využívají neurony k vysílání signálů, zbytek připadá na obnovu a údržbu těchto klíčových buněk.

TIP: Zázrak lidské paměti: Jak na ni vyzrát a jaká je kapacita lidského mozku?

Primární palivo představuje pro mozek glukóza, kterou neustále čerpá z krve. Kdyby se její přísun z nějakého důvodu přerušil, má orgán k dispozici nouzové zásoby přibližně na dvě minuty. Pokud však otázka zní, zda je pro něj energeticky náročnější řešení matematických úloh, nebo koukání z okna, nepanuje podle všeho v popsaných činnostech téměř žádný rozdíl.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907