Stále hladové neurony: Kolik energie vyžaduje myšlení?

27.10.2021 - Barbora Jelínková

Lidský mozek je v poměru ke svému podílu na celkové hmotnosti organismu suverénně největším konzumentem kalorií


Reklama

Mozek průměrného člověka spotřebuje až pětinu denního energetického příjmu. Orgán vážící sotva půldruhého kilogramu je tak v poměru ke svému podílu na celkové hmotnosti organismu suverénně největším konzumentem kalorií. Energii spaluje dokonce i ve chvílích, kdy člověk nevyvíjí žádnou činnost, a to v zájmu zachování základních životních funkcí. Dvě třetiny jeho energetického „rozpočtu“ přitom využívají neurony k vysílání signálů, zbytek připadá na obnovu a údržbu těchto klíčových buněk.

TIP: Zázrak lidské paměti: Jak na ni vyzrát a jaká je kapacita lidského mozku?

Primární palivo představuje pro mozek glukóza, kterou neustále čerpá z krve. Kdyby se její přísun z nějakého důvodu přerušil, má orgán k dispozici nouzové zásoby přibližně na dvě minuty. Pokud však otázka zní, zda je pro něj energeticky náročnější řešení matematických úloh, nebo koukání z okna, nepanuje podle všeho v popsaných činnostech téměř žádný rozdíl.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907