Stále jen ticho: Nejlepší projekt pátrání po mimozemšťanech zatím nic nenašel

26.04.2017 - Stanislav Mihulka

První data projektu Breakthrough Listen mluví jasně. Žádné cizí signály jsme doposud nezachytili

Green Bank -<p>Radioteleskop Green Bank je vlajkovou lodí pátrání po jiných civilizacích</p>
Green Bank -

Radioteleskop Green Bank je vlajkovou lodí pátrání po jiných civilizacích


Reklama

Nejrozsáhlejším projektem pátrání po mimozemských civilizacích je v současné době projekt Breakthrough Listen, který je součástí programu Breakthrough Initiatives, založeného a financovaného miliardářem Yuri Milnerem. Cílem tohoto projektu je hledat rádiové signály vysílané z planet u blízkých hvězd, které by prozradily přítomnost cizí civilizace.

Lidé tohoto projektu před pár dny na setkání odborníků nazvaném Breakthrough Discuss, které se konalo na Stanfordu v Kalifornii, zveřejnili první várku získaných dat. Tato data pocházejí od radioteleskopu Green Bank, který po dobu 400 hodin pozoroval celkem 692 hvězd, vesměs vzdálených méně než 160 světelných let. Radioteleskop během těchto pozorování hledal podezřelé rádiové signály v pásmu 1,1 až 1,9 Ghz.

TIP: 100milionový plán: Stephen Hawking a Yuri Milner chtějí najít mimozemský život

Dohromady to bylo 4 768 jednotlivých pozorování, během nichž odborníci odhalili 11 podezřelých událostí. Podle detailní analýzy šlo ale ve všech těchto případech o interferenci s jevy v blízkosti Země, pravděpodobně s našimi satelity na oběžné dráze kolem Země. Přes veškeré snažení tedy zatím projekt Breakthrough Listen dopadl stejně jako předešlé podobné akce. Vůbec nic jsme zatím nenašli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Breakthrough Initiatives

  • Zdroj fotografií: NRAO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907