Stále jen ticho: Nejlepší projekt pátrání po mimozemšťanech zatím nic nenašel

26.04.2017 - Stanislav Mihulka

První data projektu Breakthrough Listen mluví jasně. Žádné cizí signály jsme doposud nezachytili

Green Bank -<p>Radioteleskop Green Bank je vlajkovou lodí pátrání po jiných civilizacích</p>
Green Bank -

Radioteleskop Green Bank je vlajkovou lodí pátrání po jiných civilizacích


Reklama

Nejrozsáhlejším projektem pátrání po mimozemských civilizacích je v současné době projekt Breakthrough Listen, který je součástí programu Breakthrough Initiatives, založeného a financovaného miliardářem Yuri Milnerem. Cílem tohoto projektu je hledat rádiové signály vysílané z planet u blízkých hvězd, které by prozradily přítomnost cizí civilizace.

Lidé tohoto projektu před pár dny na setkání odborníků nazvaném Breakthrough Discuss, které se konalo na Stanfordu v Kalifornii, zveřejnili první várku získaných dat. Tato data pocházejí od radioteleskopu Green Bank, který po dobu 400 hodin pozoroval celkem 692 hvězd, vesměs vzdálených méně než 160 světelných let. Radioteleskop během těchto pozorování hledal podezřelé rádiové signály v pásmu 1,1 až 1,9 Ghz.

TIP: 100milionový plán: Stephen Hawking a Yuri Milner chtějí najít mimozemský život

Dohromady to bylo 4 768 jednotlivých pozorování, během nichž odborníci odhalili 11 podezřelých událostí. Podle detailní analýzy šlo ale ve všech těchto případech o interferenci s jevy v blízkosti Země, pravděpodobně s našimi satelity na oběžné dráze kolem Země. Přes veškeré snažení tedy zatím projekt Breakthrough Listen dopadl stejně jako předešlé podobné akce. Vůbec nic jsme zatím nenašli.

  • Zdroj textu:

    Breakthrough Initiatives

  • Zdroj fotografií: NRAO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907