Stíhač George Welch: I přes kocovinu hrdinně bránil Pearl Harbor

28.04.2017 - Marek Brzkovský

Překvapení Američané se po útoku na Pearl Harbor začali okamžitě bránit. Jedním z pilotů, který se duchapřítomně zapojil do bojů s Japonci, byl George Welch

George Welch -<p>Prezident Franklin D. Roosevelt přijímá George Welcha</p>
George Welch -

Prezident Franklin D. Roosevelt přijímá George Welcha


Reklama

Americké stíhací letectvo chránící základnu v Pearl Harboru tragicky zklamalo. Rozhodně to však nebylo vinou mužů za kniply stíhaček. Jedním z nich byl George Welch (1918–1954). Po ukončení výcviku byl přeložen k 15. stíhací skupině na Havajské ostrovy. Tam ho také zastihl japonský útok.

Noc ze soboty na neděli strávil se svým kamarádem Kenem Taylorem na večírku v hotelu Waikiki a ráno rozhodně nebyli ve stavu vhodném k pilotování stíhačky. Mysleli, že jim udělá dobře koupel v moři a odpočinek na pláži. Z této úvahy je však vytrhly exploze pum dopadajících všude kolem nich.

Tohle není vtip, Japonci jsou tady!

Welch a Taylor se po pár okamžicích vzpamatovali ze šoku. Podařilo se jim navázat spojení se záložním letištěm Haleiwa a Welch začal řvát do telefonu: „Připravte nám k letu dvě P-40, není to vtip, Japonci jsou tady!“ Pak skočili do džípu a řítili se k letišti.

Na dráze již stály dva připravené Curtissy P-40B. Oba piloti vzlétli a zamířili do oblasti Barbers Point, kde brzy rozeznali šedivé siluety letounů. Šlo o střemhlavé bombardéry Aiči D3A Val z letadlové lodě Zuikaku. Welch sklopil příď stíhačky a řítil se k nepříteli. Palubní střelec napadeného valu po něm zahájil palbu a mířil přesně. Welch nedbal na krupobití střel dopadající na jeho letoun. Pokračoval v útoku na D3A.

Americký stíhač si okamžitě vybral další z mnoha japonských bombardérů a zasáhl ho krátkou dávkou. Letoun vzplál a přešel do nekontrolovatelného pádu. Kouřit však začal i motor Welchova P-40B, a tak Američan raději otočil k návratu. Přistál na letišti, kde se znovu setkal s Taylorem, kterého v zápalu boje ztratil. Oba natankovali a po krátké opravě na chlazení Welchova stroje šli znovu do vzduchu.

TIP: Isoroku Jamamoto: Nebezpečný japonský tradicionalista

Tentokrát se jim podařilo doletět až k Wheeler Fieldu. Stíhači se vrhli na další skupinu D3A. Jeden pilot japonského bombardéru se však choval velmi agresivně a začal točit za Taylorovým P-40! Welch ho naštěstí odehnal přesnou dávkou. Pak napadl další D3A a po krátké honičce ho sestřelil. Nedlouho poté se utkal ještě se stíhačkou Zero a i tu nárokoval jako sestřelenou.

Jeho úspěšnému boji se dostalo velké publicity a byl i navržen na udělení Medaile cti. Po několika měsících byl přeložen k 8. stíhací skupině, kde létal na P-38 a do podzimu 1943 do sáhl 16 sestřelů. Na jaře 1944 nastoupil k firmě North American jako zkušební pilot. Podílel se na vývoji nového nadzvukového stíhacího letounu F-100 a 12. října 1954 při jeho testech zahynul.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Bitvy Pearl Harbor

  • Zdroj fotografií: Paul Sorene | flashbak.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907