Stíhačka Nakadžima Ki-43: Mimořádné výkony během první fáze války v Tichomoří

16.12.2016 - Miroslav Šnajdr

Ki-43, neoficiálně nazývaný Hajabusa (Sokol stěhovavý), vítězil zejména díky bojovému mistrovství císařských armádních pilotů

Ki-43 -<p>Stíhací letoun Ki-43-IIa</p>
Ki-43 -

Stíhací letoun Ki-43-IIa


Reklama

Zatímco císařské námořnictvo napnulo za druhé světové války svou pozornost zejména do Pacifiku, japonská armáda a její letectvo na začátku války s USA a evropskými koloniálními mocnostmi postupovala v Jihovýchodní Asii a Indonésii. Zde slavily velké úspěchy v boji se spojeneckým letectvem (zejména s RAF) armádní stíhačky Nakadžima Ki-43.

První prototyp vzlétl 12. prosince 1938. Následně byl typ vybrán jako náhrada za dosavadní armádní stíhačky Ki-27. Sériové letouny Ki-43-Ia přicházely do výzbroje od června 1941. U armádního letectva byly známy jako stíhací letoun typ 1 model Ia. Trpěly strukturálními problémy, zejména křehkostí křídel, která vedla ke ztrátě několika letadel.

Nakadžima Ki-43-IIa 

 • Rozpětí: 10,84 m
 • Délka: 8,92 m
 • Vzletová hmotnost: 2 590 kg
 • Max. rychlost: 528 km/h
 • Dostup: 11 200 m
 • Dolet: 1 700 km
 • Pohonná jednotka: 1× hvězdicový Nakadžima Ha-115 o 813 kW
 • Výzbroj: 2× 12,7mm kulomet
 • Uživatelé: Japonsko, Mandžukuo, Thajsko

Ačkoliv z pohledu západních zemí Ki-43 představoval stíhačku spíše podprůměrných výkonů (nevynikal rychlostí a disponoval pouze velmi slabou střeleckou výzbrojí), v první fázi války dosahoval skutečně mimořádných výsledků. Stejně jako v případě námořního A6M2 šlo o extrémně obratný a ovladatelný letoun, zcela postrádající jakoukoliv pasivní ochranu. Typ Ki-43 prošel za války jen velmi omezeným vývojem a rychle zastaral.

Příliš nepomohlo ani zavedení pasivní ochrany pilotova prostoru a nádrží. Produkce běžela až do srpna 1945 a dala celkem 5 751 či 5 919 kusů. Ztráty Ki-43 postupně narůstaly, byť si proti RAF na indickém bojišti vedly dobře minimálně do roku 1943. Vedle Indie bojovaly také v Pacifiku a na konci války se letouny zapojily do obrany mateřských ostrovů a sebevražedných útoků proti spojeneckým lodím. V americkém tichomořském kódu Ki-43 obdržel označení Oscar.

 • Zdroj textu:

  Válka REVUE SPECIÁL Letouny 2. světové války

 • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907