Střední tank Vickers Medium Mark II: Nouzové opatření proti invazi do Británie

25.01.2017 - Karel Cidlinský

Do začátku druhé světové války sloužily tyto obrněnce, jež byly ve výzbroji od roku 1925, k výcviku tankových posádek

Vickers Medium Mark II -<p>Tank v britské armádě sloužil v letech 1925–1939</p>
Vickers Medium Mark II -

Tank v britské armádě sloužil v letech 1925–1939


Reklama

Po zkušenostech s provozem tanku Medium I do výzbroje se projevily některé konstrukční nedostatky vyžadující provedení hlubších změn. Projektu se ujala konstrukční kancelář a továrna Vickers-Armstrong, která využila původní pohonnou jednotku a další agregáty, zlepšila výhled z místa řidiče, opatřila podvozek svislými pancéřovými deskami a zesílila jeho součástky, u kterých se na typu Medium I projevovalo zvýšené opotřebení a časté poruchy.

Korba a věž byly nýtované. Výzbroj se nacházela v otočné věži a počet zbraní byl proměnlivý – většinou se však jednalo o jeden kanón a čtyři kulomety, schopné postřelovat celé okolí tanku. Jeden z kulometů umístěný v zadní části věže sloužil zároveň i jako protiletadlová zbraň. Motor byl chlazen vzduchem, což sice značně komplikovalo větrání tanku, ale přesto se tohoto prvku technici nevzdali: považovali jej totiž za důležitý kvůli možnému nasazení vozidla v tropech. V základním provedení britská armáda objednala celkem 100 obrněnců Medium II.

Medium Mark II*

 • Osádka: 5 mužů
 • Hmotnost: 13,5 t
 • Délka: 5,33 m
 • Šířka: 2,78 m
 • Výška: 3,05 m
 • Pancéřování: 6–8 mm
 • Pohonná jednotka: Armstrong Siddeley o 67 kW MAX. RYCHLOST: 21 km/h
 • Dojezd: 195 km
 • Hlavní výzbroj: 3liberní kanón ráže 47 mm
 • Vedlejší výzbroj: 3× .303 kulomet Vickers ráže 7,7 mm 

První vozidla začala přicházet k jednotkám v roce 1925 a postupně nahrazovala předešlé typy Medium I a Medium C. Prakticky až do začátku druhé světové války sloužily tyto obrněnce pro výcvik tankových osádek a po evakuaci Britského expedičního sboru u Dunkerque v roce 1940 byly znovu zařazeny do výzbroje jako nouzové opatření proti hrozící invazi, jelikož veškerá technika zůstala ve Francii. Pokud je tankisté dobře udržovali, bylo na tyto stroje spolehnutí a mohly se pohybovat ve srovnání s ostatními tanky té doby poměrně rychle.

Postupem času se do výroby zaváděly tyto vylepšené verze:

Mark II* – Verze s odmontovanými věžovými kulomety, které nahrazoval jeden spřažený kulomet Vickers.

Mark II**– Tanky této verze navíc disponovaly vzadu na věži namontovanou pancéřovou skříní s vysílačkou zajišťující spojení na bojišti.

Mark II Tropical – V roce 1928 odeslali Britové pět těchto obrněnců ke zkouškám do Egypta, kde se podrobily provozním testům v tropickém podnebí. Dočkaly se zde začátku války, ale žádné další tanky do tropické verze již upraveny nebyly.

Mark II CS – Tank pro přímou podporu pěchoty byl vyzbrojen 3,7palcovou houfnicí s dostřelem až 1 000 m. Používaly se buď zadýmovací, nebo tříštivé střely, ale přesnost palby nebyla příliš vysoká.

Mark II* Command Tank – Stroj upravený pro potřeby velitele tankové brigády byl zbaven výzbroji, ale získal navíc jednu radiostanici. Věž dostala falešnou dřevěnou hlaveň a neměla otáčecí mechanismus. 

Reklama

 • Zdroj textu:

  Válka REVUE SPECIÁL Svět tanků

 • Zdroj fotografií: Wikimedia-CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907